2023-11-26 19:26:15
Φωτογραφία για Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την ΑΕΚ στα Γιάννενα

Η ΑΕΚ των αρκετών απουσιών, ικανοποίησε μόνο για ένα ημίχρονο (το πρώτο) στα Γιάννενα, όμως αυτό ήταν αρκετό προκειμένου να νικήσει στον ΠΑΣ με 1-0, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League. Αν η ΑΕΚ είχε ένα καλό ημίχρονο, ο ΠΑΣ δεν είχε… κανένα κι έτσι παρέμεινε στους μόλις 7 βαθμούς

μετά την 5η του ισοπαλία εφέτος. Η ΑΕΚ μπήκε με σωστή νοοτροπία και πέτυχε το γρήγορο γκολ που επιζητά κάθε ομάδα που είναι φαβορί σε ένα ματς. Μετά από έναν συνδυασμό τεσσάρων παικτών (Σιντιμπέ, Ελίασον, Πινέδα και εκτελεστή τον Τσούμπερ), άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ήδη προλάβει να δημιουργήσουν δύο καλές στιγμές (2′ και το 4′ με τον Ελίασον) δείγμα του πόσου δυνατά είχαν μπει στο ματς. Οι παίκτες του Αλμέιδα, είχαν συνοχή, νεύρο, εντάσεις και έβγαλαν κι άλλες καλές φάσεις, όπως ένα δοκάρι του Τσούμπερ στο 26′.  Βάσει εικόνας στο πρώτο 45λεπτο δικαιούνταν ένα ακόμη γκολ στο πρώτο 45 λεπτο. Το μόνο ψεγάδι των κιτρινόμαυρων ήταν η αμυντική ανισορροπία καθώς σε 2-3 περιπτώσεις ο ΠΑΣ έφυγε στην πλάτη της άμυνας εκθέτοντάς τους
. Από την άλλη όμως οι γηπεδούχοι ήταν τόσο αναποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια που πέταξαν στα "σκουπίδια" μια τεράστια διπλή ευκαιρία στο 10′. Το δεύτερο μέρος άρχισε με μια μεγάλη φάση για την ΑΕΚ (47′ Ελίασον) όμως στη συνέχεια έπεσε και δεν είχαμε φάσεις. Από τη μία η Ένωση δεν καθάριζε το ματς με ένα δεύτερο γκολ, από την άλλη όμως ο ΠΑΣ έδειχνε ανικανότητα στο να πιέσει και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ της αντιπάλου του, μήπως και μπορέσει να ισοφαρίσει. Εν τέλει το 0-1 παρέμεινε, με την ΑΕΚ πάντως να μη δημιουργεί στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά και να μην το πληρώνει καθώς κατάφερε να αμυνθεί αποτελεσματικά απέναντι στους ακίνδυνους επιθετικά αντιπάλους της.