2012-09-27 18:20:58
Φωτογραφία για Τους δυσκόλεψε η Φιορεντίνα (video)
Η παθιασμένη Φιορεντίνα είχε φάσεις στο καυτό «Αρτέμιο Φράνκι» αλλά η Γιουβέντους, που έδειξε να παίζει για την ισοπαλία, έφυγε αλώβητη (0-0).

Οι «μπιανκονέρι» εμφανίστηκαν αρκετά κουρασμένοι στο «Αρτέμιο Φράνκι» και κόλλησαν στο 0-0 με τη Φιορεντίνα στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της εμβόλιμης πέμπτης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Έτσι, οι πρωταθλητές είχαν την πρώτη τους φετινή απώλεια βαθμών. Κεφαλιά δοκάρι είχαν οι γηπεδούχοι με τον Γιόβετιτς στο πρώτο ημίχρονο, διαμαρτύρονται  για πέναλτι στο 23’ οι «βιόλα».

Οι Βιόλα πίεζαν ψηλά και δημιουργούσαν προβλήματα στους Μπιανκονέρι αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε δύο πολύ καλές φάσεις. Στο 40' η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι από την κεφαλιά του Γιόβετιτς ενώ ένα λεπτό μετά ο Λάγιτς δέχθηκε μια βαθιά μπαλιά και βγήκε απέναντι από τον Μπουφόν αλλά τελείωσε τη φάση άσχημα Το ματς ήταν «σκληρό» και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων καθώς η Γιουβέντους δεν έδειχνε αυτή τη φορά διάθεση να πιέσει ψηλά τον αντίπαλο αλλά προτίμησε να περιμένει πίσω.

Ωστόσο, το 0-0 δεν άλλαξε, με τους Βιόλα να μένουν ικανοποιημένοι από την προσπάθεια τους για νίκη και τη Γιουβέντους να χαμογελάει επειδή διατηρεί το αήττητο σερί της και έφυγε αλώβητη από μια πολύ δύσκολη έδρα.