2012-12-05 21:35:38
Φωτογραφία για Πρώτη νίκη στο Eurocup για τον Πανιώνιο
Ο Πανιώνιος σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι νίκησε στην παράταση την Οστάνδη με 101-100, ύστερα από τρίποντο του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς στην εκπνοή.

Την πρώτη του νίκη πήρε ο Πανιώνιος στο Eurocup στην πέμπτη αγωνιστική της διοργάνωσης, καθώς επικράτησε στην παράταση με 101-100 της Οστάνδης στην εκπνοή.

Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων διαμόρφωσε το τελικό σκορ, ενώ ο Μαρκ Πέιν με ακόμα ένα τρίποντο είχε στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (89-89).

Ο Μίλμπουρν σημείωσε 26 πόντους, ενώ ο Μπούκερ πρόσθεσε 16 για τον Πανιώνιο. Από τους πρωταθλητές Βελγίου ο Τζόρτζεβιτς είχε 20 πόντους με 12/12 βολές.

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης συμβάδιζαν στο σκορ με τον Νίκο Παππά να ισοφαρίζει σε 6-6 και τον ΜακΛιν να δίνει προβάδισμα και πάλι στην Οστάνδη (6-8). Ο Στόγιτς έκανε το 8-10 με τον Μίλμπουρν να μειώνει σε 11-13 στο 6ο λεπτό του αγώνα για τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως θα ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την απόδοση τους και με τον Ντρόμπνιακ θα πάρουν προβάδισμα έξι πόντων (11-17). Ο Ράιτ ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους (11-21), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 21-26. Στην δεύτερη περίοδο ο Ντραγκίσεβιτς μείωσε σε 22-26 και ο Ουίλκινσον με εύστοχο σουτ τριών πόντων έφερε την διαφορά στους έξι πόντους για την Οστάνδη (23-29).

Ο Σαλούμου σημείωσε το 27-33, με τον Ντραγκίσεβιτς να πετυχαίνει το 32-35 και τον Αθηναίου να φέρνει τον Πανιώνιο σε απόσταση αναπνοής (35-37). Ο Στόγιτς έκανε το 35-39, ο Μπούκερ ισοφάρισε σε 39-39, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παίρνουν προβάδισμα με 41-40, ύστερα από 2/2 βολές του Παππά, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να ελέγχει σιγά - σιγά τον αγώνα. Ο Μπούκερ πέτυχε το 53-52, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται μέχρι εκείνο το σημείο κοντά στο σκορ. Ο Μίλμπουρν, ο οποίος ήταν σε πολύ καλή κατάσταση έκανε το 56-54 και ο Μάριος Μπατής πέτυχε το 58-54.

Ο Μίλμπουρν και πάλι ανέβασε την διαφορά στο 61-54, ενώ ο Λότζεστι έκανε με δύο εύστοχες βολές το 65-56. Ο Τζόρτζεβιτς με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 65-59, μειώνοντας ακόμα περισσότερο για την Οστάνδη (30'). Στα τελευταία δέκα λεπτά η Οστάνδη θα επιστρέψει στο παιχνίδι και μάλιστα προηγήθηκε με 73-78 στο 37' ύστερα από καλάθι του Ντρόμπνιακ. Στα τελευταία λεπτά ο Τζόρτζεβιτς με 2/2 βολές έκανε το 86-89, ενώ ο Μαρκ Πέιν με εύστοχο σουτ τριών πόντων οδήγησε το ματς στην παράταση (89-89).

Στα έξτρα πεντάλεπτο η Οστάνδη πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ, με 91-96 έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Λοτζέστι, αλλά ο Μπούκερ έδωσε το προβάδισμα στον σύλλογο της Νέας Σμύρνης (98-96) στο 44', με τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς να ευστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή και να χαρίζει στην ομάδα του την πρώτη νίκη στο Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 41-40, 65-59, 89-89παρ., 101-100.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης, Πέιν 9 (1), Αθηναίου 1, Γκιμπς, Μίλμπουρν 26 (4), Αθανασούλας 3 (1), Μπατής 11, Γιάνκοβιτς 8 (2), Καββαδάς 6, Παππάς 14, Ντραγκίτσεβιτς 7 (1), Μπούκερ 16.

Οστάνδη (Γκχέρχια): Στόγιτς 6, Πέτροβιτς 10 (2), Ουίλκινσον 6 (1), Σαλουμού 4, ΜακΛιν 8, Τζόρτζεβιτς 20 (2), Ράιτ 11, Λογέσκι 18 (1), Ντρόμπνιακ 17 (1).