2012-12-13 11:26:11
Φωτογραφία για Τέλος από το Eurocup με εκτός έδρα νίκη για τον Πανιώνιο
Ο Πανιώνιος έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο Eurocup, καθώς νίκησε εκτός έδρας της Ζιελόνα Γκόρα με 85-84, η οποία συνεχίζει στη διοργάνωση μαζί με την Ούνιξ Καζάν.

Ο Πανιώνιος σημείωσε για την έκτη αγωνιστική του Eurocup την δεύτερη νίκη του και έκλεισε με θετικό αποτέλεσμα τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησαν στην Πολωνία την Ζιελόνα Γκόρα με 85-84, η οποία προκρίθηκε στις LAST-16 μαζί με την Ούνιξ Καζάν.

Από τον Πανιώνιο ο Νίκος Παππάς πέτυχε 21 πόντους, ενώ ο Κρις Μπούκερ ήταν πολύ καλός, σημειώνοντας 20. Για τη Ζιελόνα Γκόρα ο Βάλτερ Χοτζ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους και ο Ρομπ Τζόουνς πρόσθεσε 12.

Ο αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και με τον Νίκο Παππά προηγήθηκαν με 8-4 στο τρίτο λεπτό του αγώνα, ενώ ο Μπούκερ έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στον σύλλογο της Νέας Σμύρνης (6-10). Οι Πολωνοί ισορρόπησαν το ματς, με τον Χοτζ να ισοφαρίζει σε 14-14 με δύο εύστοχες βολές. Ο Γιάνκοβιτς θα ανεβάσει την διαφορά στους τρεις πόντους (14-17), ενώ ο Χοτζ με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 17-17.

Ο Βασίλης Καββαδάς πέτυχε το 19-21 και ο Νίκος Παππάς σημείωσε το 21-24 για τον Πανιώνιο. Ο Χοτζ και πάλι με τρίποντο έκανε το 24-24 για να κλείσει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με 24-26, ύστερα από καλάθι του Καββαδά. Στην δεύτερη περίοδο ο Μπούκερ έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων και πάλι στον Πανιώνιο, ο οποίος διατηρούσε τον έλεγχο του ματς (26-30). Ο Μαρκ Πέιν με τρίποντο σημείωσε το 26-33 και ο Στέβιτς μείωσε σε 28-33.

Ο Μπούκερ έκανε το 30-35, ενώ ο Τσεσνάουσκις μείωσε σε 32-35. Ο Μπατής με τρίποντο έκανε το 34-38 και ο Χόσλεϊ μείωσε σε 40-42 και ο Νίκος Παππάς πέτυχε το 40-44. Ο Μπούκερ σημείωσε το 42-46 για να μειώσει ο Σρόκα σε 44-46, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Αντέδρασαν οι Πολωνοί

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν τον έλεγχο του ματς και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους. Κατάφεραν, μάλιστα να κλείσουν την τρίτη περίοδο με 77-66 κόντρα στους Πολωνούς.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ο Πανιώνιος είχε τον έλεγχο, με την Ζιελόνα Γκόρα να μαζεύει σταδιακά την διαφορά της από τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης. Ο Λάπετα έκανε το 74-81 στο 35ο λεπτό του αγώνα, με τον Νίκο Παππά να σημειώνει το 77-85. Ο Χοτζ 1:32'' πριν το τέλος έφερε τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής (84-85), αλλά ο Μπούκερ "έκοψε" τον Τσάνας, ενώ ο Λάπετα σταμάτησε στην επόμενη φάση τον Νίκο Παππά.

Με αυτόν τον τρόπο ο Πανιώνιος πήρε την εκτός έδρας νίκη και δεύτερη στη φετινή διοργάνωση, με τους Πολωνούς, όμως να είναι εκείνοι που πήραν το "εισιτήριο" για τις 16 καλύτερες ομάδες του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 44-46, 66-77, 84-85.

Ζιελόνα Γκόρα (Ούβαλιν): Τζόουνς 12, Στέβιτς 11, Μάτζακ, Λάπετα 4, Τσάνας 9, Χόσλεϊ 14, Χοτζ 24(4), Τσεσνάουσκις 8, Σρόκα 2.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 7(1), Μοτσενίγκος, Αθηναίου 2, Αθανασούλας, Μπατής 8(2), Γιάνκοβιτς 7(1), Καββαδάς 8, Παππάς 21(1), Ντραγκίσεβιτς 8, Μπούκερ 20.