2012-12-16 20:25:28
Φωτογραφία για Ήττα για την Παναχαϊκή από τον Εθνικό Γαζώρου
Η Παναχαϊκή αν και ήταν καλύτερη από τον Εθνικό Γαζωρου σε όλη την διάρκεια του αγώνα, δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα και να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ, κάτι που της στοίχισε και τελικά, οι Πατρινοί ηττήθηκαν με 1-0.

Ο Μαχαιρούδης με προβολή από το 13' ήταν αυτός που καθόρισε τον νικητή του αγώνα. Δυστυχώς για την Παναχαϊκή σήμερα, βρέθηκε σε πολύ άτυχη μέρα καθώς δημιούργησε πολλές και κλασσικές ευκαιρίες όμως στάθηκε αδύνατο να μπει η μπάλα στα δίχτια.

Έτσι η Παναχαϊκή αποχαιρετά με ήττα το 2012 στο πλαίσιο του πρωταθλήματος και πλέον στρέφει την προσοχή της στον αγώνα με τον Ολυμπιακό την Τετάρτη στην Αγυιά στον επαναληπτικό αγώνα κυπέλλου.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

13' ΓΚΟΛ: Σέντρα του Κοσμίδη και προβολή του Μαχαιρούδη άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους 1-0 22': ο Ουρτάδο έβγαλε ωραία μπαλιά στον Γκούρτσα που βγήκε απέναντι στον Αποστολίδη όμως τον έκοψε έγκαιρα ο Κοσμίδης

30': Σουτ του Ντίνα από καλή θέση η μπάλα λίγο άουτ

43': Σουτ του Βουνκ μπλόκαρε ο Βαλσαμάκης

45': Ο Ουρτάδο από τα πλάγια σε μια ακόμα πολιορκία της Παναχαϊκής στην εστία του Εθνικού δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ

Β' ΜΕΡΟΣ

48': Κόρνερ του Ντίνα κεφαλιά του Καραμανλή έδιωξαν πανω στην γραμμή οι αμυντικοί

49': Σέντρα σουτ Ουρτάδο προβολή Γεωργιάδη και έδιωξε μακριά

51': Γύρισμα του Βουνκ έδιωξε ο Κατσαβάκης

57': Ένα ακόμα καλό σουτ από τον Ουρταδο η μπάλα πέρασε ελάχιστα αουτ

58': Ενέργεια Κοιλιάρα πάσα στον Σπίνουλα έδιωξαν οι αμυντικοί του Εθνικού

63': Η Παναχαϊκή ζητάει πέναλτι σε ανατροπή του Γκούρτσα, ωστόσο ο ρέφερι έδωσε φαουλ έξω απο την περιοχή. Το φαουλ εκτέλεσε ο Γκούρτσας, έδιωξε ο αντίπαλος γκολκίπερ, ο Ολισε έκανε το σουτ έδιωξε όμως ο αμυντικός των Σερρών με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία.

68': Σέντρα Κοσμίδη Ναλμπάτης την κεφαλιά απέκρουσε σωτήρια ο Πίτκας

76': Ο Ναλμπάτης στον Γκόγκα ο τελευταίος τετ α τετ με τον Πίτκα, ο γκολκιπερ της Παναχαϊκής μπλόκαρε...

84': Κεφαλιά του Κοσμίδη άουτ

88': Σεντρα σουτ του Ντίνα έδιωξε σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα ο Βαλσαμάκης

90': Ο Χαριτίδης βγήκε στην αντεπίθεση όμως δεν έκανε σωστή επιλογή η μπάλα κόρνερ

Οι συνθέσεις:

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ (Παναγιώτης Διλμπέρης): Αποστολίδης (26' λ.τ. Βαλσαμάκης), Κοσμίδης, Νύρλας, Κατσαβάκης, Καπίας, Γεωργίαδης, Μπεκιάρης (46' Σαββίδης), Ναλμπάντης, Γκόγκας, Κωνσταντινίδης, Μαχαιρούδης (75' Χαριτίδης).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ( Γιώργος Κούτσης): Πιτκας, Σπίνουλας, Κοιλιάρας, Καραμανλής, Σαλαμαστράκης (73' Βασιλαντωνόπουλος), Βοσκόπουλος, Ολίσε, Βούνκ, Ντίνας, Ουρτάδο, Γκούρτσας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ρούσσος - Μπεκερτζής (Πρέβεζας)

ΒΟΗΘΟΙ: Χατζημωϋσιάδης, Εμπλιούκ (Ξάνθης)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γεωργιάδης, Κοσμίδης, Νύρλας, / Βοσκόπουλος, Καραμανλής

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ

Στο νοσοκομείο θα διακομιστεί ο τερματοφύλακας του Εθνικού Γαζωρου, σε σύγκρουση με τον Γκούρτσα. Πιθανότατα ο Αποστολίδης έχει σπάσει την άνω γνάθο.

Η Παναχαϊκή μπορεί να είναι πίσω στο σκορ αλλά φαίνεται να ελέγχει τον αγώνα.

Ελάχιστος ο κόσμος στο γήπεδο των Σερρών περίου 500 άτομα, ενώ βασικό εμπόδιο αποτελούν οι κακές καιρικές συνθήκες.

Η Παναχαϊκή στο α' μέρος ήταν καλύτερη από τον Εθνικό που εκτός του γκολ δεν δημιούργησε κάποια σημαντική ευκαιρία.

Η Πατρινή ομάδα μπήκε δυνατά και στο β' μέρος και δημιουργεί συνεχώς ευκαιρίες.

όρθιοι στον πάγκο της Παναχαϊκής παρακολουθούν τα τελευταία λεπτά.

Ο Σωτήρης Κωνσταντινίδης, φεύγει επίσης με το φορείο.Επιπλέον καθυστερήσεις στο ματς. Παίχτηκαν περίπου 7 λεπτά έξτρα χρόνου.

Πηγή: sportfm patras