2013-01-19 19:54:47
Φωτογραφία για Πλησίασε η Σίτι, «5άρα» η Λίβερπουλ! (6 videos)
Στους 4 βαθμούς πλησίασε την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η συμπολίτισσά της, Σίτι.

Οι «Πολίτες» δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την απόσταση της Φούλαμ παίρνοντας την εντός έδρας νίκη με 2-0 και πλέον περιμένουν να δουν τί θα κάνει η πρωτοπόρος της βαθμολογίας για να δουν αν η διαφορά θα παραμείνει εκεί.

Ο Νταβίντ Σίλβα άνοιξε το σκορ μόλις 95 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του ματς έπειτα από προσπάθεια του Έντιν Ντζέκο που αποκρούστηκε, ενώ ο Ισπανός πέτυχε και το δεύτερο γκολ της ομάδας του με ωραίο τρόπο στο 69`.

Ο Γιώργος Καραγκούνης αγωνίστηκε σε όλο το ματς.

Λουίς Σουάρεζ και Ντάνιελ Στάριτζ ξεκίνησαν μαζί για πρώτη φόρα και η... συνταγή πέτυχε, καθώς και οι δύο σκόραραν.

Ο Τζόρνταν Χέντερσον άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό, με τον Σουάρεζ να διπλασιάζει τα τέρματα των «Reds» δέκα λεπτά αργότερα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η σειρά του Στάριτζ να σκοράρει στο 59`, με τον Στίβεν Τζέραρντ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-0 στο 66` και τον Ράιαν Μπένετ να διαμορφώνει το τελικό 5-0 με... αυτογκόλ στο 74`.

Στην 8η θέση ανέβηκε η Σουόνσι μετά το 3-1 επί της Στόουκ Σίτι εντός έδρας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τζόναθαν ντε Γκούζμαν που πέτυχε δύο γκολ στο 57` και το 80`, συμπληρώνοντας το τέρμα του Ντέιβις στο 49`. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Μάικλ Όουεν στο 90`.

Σπουδαία νίκη που τη βγάζει από τη ζώνη του υποβιβασμού πήρε η Ρέντινγκ στην έδρα της Νιούκαστλ.

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Καμπαγιέ, αλλά ο Λε Φοντρ που πέρασε αλλαγή, έκανε την ανατροπή μέσα σε 6 λεπτά (71` και 77`).

Στο 1-1 έμειναν Γουέστ Χαμ και ΚΠΡ, ενώ η Σάντερλαντ πήρε την εκτός έδρας νίκη με 3-2 σε βάρος της Γουίγκαν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής: