2013-04-05 00:11:22
Φωτογραφία για Μπαρτσελόνα-Μακάμπι Τελ Αβίβ 74-71
Η Μπαρτσελόνα νίκησε με 74-71 την Μακάμπι και θα κοντραριστεί με τον Παναθηναϊκό στα πλέι-οφ,ενώ οι Ισραηλινοί θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας την Ρεάλ.

Η Μακάμπι μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έφτασε στο 5-12 (4'), με την Μπαρτσελόνα να συνέρχεται κάπου εκεί, να κάνει πολύ πιο δυνατή την άμυνα της και να ισοφαρίζει σε 19-19, με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι  «μπλαουγκράνα» είχαν τον πρώτο λόγο στη β' περίοδο και ένα μικρό προβάδισμα (36-32, 20'), χωρίς να "ιδρώνουν" ιδιαίτερα, με τον Ναβάρο να 'χει δώσει 9 πόντους και τον Χουέρτας 8. Για την ομάδα του λαού, ο Σον Τζέιμς είχε 8π. και ο Λόγκαν 7π.

Οι Ισραηλινοί βγήκαν πιο ενεργητικοί από τα αποδυτήρια, μετά την ανάπαυλα και μετά το 39-32 (με τρίποντο του Ναβάρο) έτρεξαν σερί 9-0 για να ανακτήσουν το προβάδισμα (41-42, 23'). Ακολούθησε το «μία σου και μία μου» πριν η Μακάμπι στηριχτεί στον Λόγκαν για το 44-50 (27').

Με ελαφρά υπεροχή των φιλοξενούμενων έκλεισε η τρίτη περίοδος (51-56, 30'), για να ξεσηκωθεί η «Μπάρτσα». Βελτίωσε την άμυνα, ο Τζαβάι πήρε ό,τι υπήρχε στον αέρα και ο Αμπρίνες έκανε 14 τους πόντους του όπως διαμορφωνόταν το 61-57 (34').

Τις όποιες ολιγωρίες της βέβαια, τις εκμεταλλευόταν η ομάδα του Μπλατ. Ο Ινγκλις ευστόχησε σε καθοριστικό τρίποντο (68-67, 36.48), με τον ίδιο να προσθέτει ένα λέι απ για να κρατά μπροστά την παρέα του. Ο Χίκμαν, με βολές διαμόρφωσε το 72-71, στα 8'' για τη λήξη. Αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γιασικεβίτσιους, με ένα ζευγάρι βολών στα 6''. Ο Ντέβιν Σμιθ πήρε την τελευταία επίθεση, αλλά του έκλεψε την μπάλα ο Σάδα.