2013-06-02 22:42:47
Φωτογραφία για ΠΑΟΚ και ξερό διπλό για το CL

Ο ΠΑΟΚ έκανε το καθήκον του την τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ, επικράτησε 1-2 του ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες και σε συνδυασμό με το ευνοϊκό γι' αυτόν αποτέλεσμα (0-0) στο παιχνίδι Ατρόμητος- Αστέρας Τρίπολης θα δώσει το παρών στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο "Δικέφαλος" έχανε 0-1 στο ημίχρονο μετά από γκολ που δέχθηκε με εκτέλεση πέναλτι του Ντε Βινσέντι, έπειτα, πάντως, από τραβηγμένη απόφαση του Μάνταλου να δώσει την εσχάτη των ποινών σε μαρκάρισμα του Κωνσταντινίδη στον Βίλα. Ο ΠΑΟΚ, μάλιστα, δεν έδειχνε στο πρώτο μέρος ότι μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, ο "Δικέφαλος" με την είσοδο των Σαλπιγγίδη και Κίτσιου έγινε πιο επιθετικός και με δύο "χρυσά" γκολ σε πέντε λεπτά, από Κατσουράνη στο 70' και Σίλντενφελντ στο 74', έπειτα από ισάριθμες φανταστικές εκτελέσεις φάουλ του Λίνο, ανέτρεψε την κατάσταση και πανηγύρισε την κατάκτηση της πρώτης θέσης των πλέι οφ.