2013-10-06 20:30:07
Φωτογραφία για Κατέκτησε το Διηπειρωτικό Κύπελλο ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός πέτυχε τη δεύτερή του νίκη επί της Πινιέιρος Σκάι επί Βραζιλιάνικου εδάφους επικρατώντας με 86-69 και κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία το Διηπειρωτικό Κύπελλο. Η Πινιέιρος σκόραρε τους 4 πρώτους πόντους του αγώνα, όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε με ένα 8-0 να κάνει το 4-8 στο πρώτο τρίλεπτο. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ και τελικά τον Ολυμπιακό να προηγείται με 21-22. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 30-23 στο 13΄, ωστόσο η Πινιέιρος με ένα σερί 7-0 ισοφάρισε τον αγώνα σε 30-30. Πέτγουεϊ και Ντάνστον έδωσαν ενέργεια στον Ολυμπιακό και με ένα 7-0 ξέφυγαν και πάλι στο σκορ με 37-30, με το ημίχρονο να τελειώνει 40-33 υπέρ των "ερυθρολεύκων". Οι Πρωταθλητές Ευρώπης δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα σττο τρίτο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον Γιώργο Πρίντεζη ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (64-50) με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Με ένα τρίποντο του Πέτγουεϊ και δύο καρφώματα του Μπέγκιτς οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν με 52-73 στο 33΄. Στην συνέχεια η Πινιέιρος μετά από ένα επιμέρους 10-2 μείωσαν σε 62-75 αλλά η καλή άμυνα των ερυθρολεύκων τους άφησε χωρίς πόντο για 5΄30΄΄ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 82-62 2΄πριν από το τέλος του αγώνα. Οι Βραζιλιάνοι κάπου εκεί φάνηκε να πέταξε… λευκή πετσέτα και η ελληνική ομάδα έφτασε τελικά στη νίκη με 86-69.