2013-10-18 22:48:07
Φωτογραφία για ΔΕΝ... ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΣΤΗ ΣΥΡΟ! ΦΟΙΝΙΚΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2 ΣΕΤ
Η... «ναυμαχία» της Σύρου βρήκε μεγάλο νικητή τον Φοίνικα, ο οποίος επικράτησε στο τάι-μπρέικ 3-2 σετ του Ολυμπιακό, στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ Ανδρών.

Οι «Πειρατές» πέτυχαν την πρώτη νίκη τους κόντρα στους πρωταθλητές σε κανονική περίοδο, επιβεβαιώνοντας όσους έλεγαν ότι είναι ανάμεσα στα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

Βέβαια, πιθανόν, η αναμέτρηση να είχε διαφορετική εξέλιξη αν οι ερυθρόλευκοι είχαν στη διάθεσή τους τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ, όμως δεδομένων των συνθηκών, οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μια μεγάλη επικράτηση, κόβοντας από τον Ολυμπιακό βαθμούς από νωρίς.

Συγκλονιστική η αναμέτρηση στην Ερμούπολη, με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν το προβάδισμα και τους γηπεδούχους να κάνουν την ολική ανατροπή, ακόμη κι όταν το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Καλντέιρα σήκωσε όλο το βάρος της επίθεσης για τον Ολυμπιακό με 33 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Χριστοφιδέλης με 17, δίνοντας πραγματική μάχη στο φιλέ κόντρα σε Ντιάτσκοφ (24π.), Ζάας (21π.) και Λάππα (14π.) που οδήγησαν τον Φοίνικα στην επικράτηση.

Τα σετ: 19-25, 25-23, 25-23, 23-25, 16-14

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής 4, Ζαας 21, Γιάνουσεκ 1, Ντιάτσκοβ 24, Τακουρίδης 11, Πελεκούδας 8, Παπαδημητρίου (λ - 86%) / Αρβανίτης, Λάππας 14, Σφενδυλάκης 1

Ολυμπιακός (Δ. Καζάζης): Χριστοφιδέλης 17, Γιούρισιτς 13, Καλντέιρα 33, Κοκκινάκης 8, Σμαραγδής 2, Κουρνέτας 2, Στεφάνου (λ - 72%) / Μαρούλης, Σωτηρίου, Παπαδόπουλος 10