2013-10-23 22:46:35
Φωτογραφία για Βόλεϊ: ΑΕΚ - Ποστ Σβέσατ 3-2
Τα εύκολα δύσκολα έκανε η ΑΕΚ που νίκησε μεν την Ποστ Σβέσατ, όμως πρέπει να κάνει μεγάλη προσπάθεια για να συνεχίσει στο CEV Cup.

Η ΑΕΚ έδωσε τα πάντα στο Μετς και νίκησε την αυστριακή Ποστ Σβέσατ με 3-2 στη φάση των "32" του CEV Cup. Ωστόσο η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έχασε μεγάλη ευκαιρία να... διευκολύνει την προσπάθεια πρόκρισης.

Βλέπετε, προηγήθηκε με 2-0 σετ και πλησίασε στον ένα πόντο (22-23) στο τρίτο σετ, το οποίο τελικά πήραν οι Αυστριακές. Η Σβεσατ οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, κατακτώντας εύκολα το τέταρτο σετ.

Στο κρίσιμο τάι μπρέικ οι "κιτρινόμαυρες" μπήκαν δυνατά, προηγήθηκαν με 4-1, με την Ιβάνοβα να φέρνει τη διαφορά στο +5 (11-6). Η Καβαθά πραγματοποίησε το τελικό 15-8.

Ο Οικονόμου δεν είχε στη διάθεση του την ανέτοιμη Γιόσοβιτς και την Φερνάντεθ που έχει ενοχλήσεις στον ώμο. Θα τις χρειαστεί στη ρεβάνς της 29ης Οκτωβρίου στο Σβέσατ.

Ουσιαστικά απαγορεύεται η ήττα με οποιοδήποτε σκορ. Ακόμα κι αν η Σβέσατ νικήσει σε πέντε σετ, η πρόκριση θα κριθεί στο "χρυσό" σετ (στους 15 πόντους).

Τα σετ: 25-21, 25-20, 22-25, 21-25, 15-8