2013-11-02 00:05:14
Φωτογραφία για Όρθιος ο Παναθηναϊκός στη κόλαση του...σερβικού ΣΕΦ
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα στο... σερβικό ΣΕΦ με 90-86, πετυχαίνοντας την πρώτη εκτός έδρας νίκη στην Ευρωλίγκα, σε μια έδρα που δύσκολα θα περάσουν οι υπόλοιπες ομάδες του ομίλου! Οι πρωταθλητές Ελλάδας, αν και τα' καναν θάλασσα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, τελικά, έφυγαν με το «διπλό» και «πάγωσαν» τη Χάλα Πιονίρ που σ' όλη τη διάρκεια του αγώνα τραγουδούσε συνθήματα στα ελληνικά εις βάρος του Παναθηναϊκού και με σημαίες του Ολυμπιακού! Οι «πράσινοι» είχαν προβλήματα από το ξεκίνημα και δεν μπορούσαν να ελέγξουν τον ρυθμό, ενώ δέχονταν καλάθι με κάθε τρόπο, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει μέχρι τους 15 πόντους (48--33) στο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να γυρίσει από το -15 του ημιχρόνου με πρωταγωνιστή τον Νίκο Παππά. Ο νεαρός πλέι μέικερ του Παναθηναϊκού έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με την πράσινη φανέλα, κράτησε όρθια την ομάδα του και ήταν η βασική αιτία που οι «πράσινοι» έτρεξαν ένα σερί 12-0, με αποτέλεσμα να μειώσουν στους τρεις (45-42)
. Μόλις ο Παππάς αποσύρθηκε για να πάρει τις απαραίτητες ανάσες, τα προβλήματα επανήλθαν. Οι πρωταθλητές Ελλάδας έχασαν πάλι την ισορροπία τους, δεν απείλησαν μέσα από τη ρακέτα και σε χρόνο ρεκόρ ο Ερυθρός Αστέρας επανέφερε τη διαφορά στους 10 πόντους. Ο Παππάς επανήλθε, ο Παναθηναϊκός μείωσε ξανά στους τέσσερις (64-60) στο 36' και από 'κει ξεκίνησε η ρωσική ρουλέτα του ενός σουτ. Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τρεις πόντους (74-71) 20'' πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου, αλλά στην τελευταία επίθεση του Ερυθρού Αστέρα επέλεξαν να μην κάνουν φάουλ. Ο Σιλντ ευστόχησε για τρεις και στην τελευταία φάση η μπάλα πήγε στα χέρια του Διαμαντίδη, η προσπάθεια του οποίου δεν βρήκε στόχο, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο ο Παναθηναϊκός μπήκε «ζεστός». Με δύο τρίποντα από Μπράμο και Ματσιούλις και με δεδομένη την εμπειρία που διέθεταν οι παίκτες του, πήρε το προβάδισμα στο σκορ (84-80), ενώ ο Μπατίστ με αριστερή ραβέρσα διαμόρφωσε το 88-84. Τη χαριστική βολή στους Σέρβους έδωσε ο Ματσιούλις 14'' πριν από τη λήξη, όταν με επιθετικό ριμπάουντ, ύστερα από δικό του άστοχο σουτ έγραψε το 90-86.