2013-11-03 18:38:26
Φωτογραφία για Ρέθυμνο - Άρης 84-77
Το Ρέθυμνο συνδύασε με εξαιρετικό μπάσκετ τη νίκη επί του Άρη (84-77) σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησε η επίθεση και ξεχώρισε ο Τζέιμς Χαρτ που σημείωσε 23 πόντους.

Τόσο ελεύθερο μπάσκετ έπαιξαν οι δύο ομάδες ώστε δεν σημειώθηκε διαφορά στο πρώτο ημίχρονο πάνω από τρεις πόντους (35-32 στο 17’). Το 23-22 του 10 έγινε 46-43 στα πρώτα 20 λεπτά.

Το στατιστικό

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 46-43, 69-60, 84-77

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 23 (6/13δ,1/3τρ), Καλλινικίδης 5, Κουμπούρας 5, Αγγελόπουλος 14 (5/5δ), Καλαμπόκης 5, Προύιτ 11, Λάτοβιτς 2, Αλεξάντερ 8, Άρμπετ, Γκάμπριελ 11(9ρ).

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 5, Χαντ, Πελεκάνος 12, Γκίκας 7, Τσακαλέρης , Ασημακόπουλος 12 (8ρ), Χαρίσης 9, Λαρεντζάκης 2, Βεζένκοφ 4, Μούρτος 9 (6ρ), Αθηναίου 17.

Η διαφορά ήταν οι ξένοι που έχει το Ρέθυμνο και το δίδυμο Χαρτ-Προύιτ έστειλαν το προβάδισμα στο 60-50 κι 69-60 στο 30. Δεν χρειαζόταν κάτι περισσότερο καθώς ενώ οι γηπεδούχοι διέθεταν την πολυτέλεια να σκοράρουν συνεχώς με παίκτες γεννημένους γι αυτή την δουλειά, ο Άρης μόνο με Έλληνες κάποια στιγμή έμεινε από δυνάμεις και σκορ.

Ποντάροντας στους Αμερικανούς, οι γηπεδούχοι, έφτασαν εύκολα στην νίκη.

Το φύλλο αγώνα

Το Ρέθυμνο επιστρέφει σε αυτά που ξέρει, παίζοντας το μπάσκετ σήμα-κατατεθέν, των περασμένων ετών. Λογικό αφού φέτος η χρονιά είναι ακόμα πιο εύκολη ελλείψει δυνατών αντιπάλων.

Ο Άρης προσπάθησε ε, έπεσε και λίγο στις ορέξεις των διαιτητών οι οποίοι μάλλον ήταν ντεφορμέ στο ξεκίνημα της σεζόν. Ελπίζουμε να φτιάξουν.