2013-11-06 21:49:58
Φωτογραφία για Eurocup: Φλερτάρει με την πρωτιά ο ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ υποχρέωσε την ουκρανική Χιμίκ στην πρώτη φετινή ήττα της (77-69) και την έπιασε στην κορυφή του 6ου ομίλου

Σκοράροντας 12 τρίποντα, σε 25 προσπάθειες, και παίζοντας καλή άμυνα στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα, ο ΠΑΟΚ έσπασε το αήττητο της Χιμίκ (77-69), την Τετάρτη, και την έφτασε στην πρώτη θέση του 6ου ομίλου, μετά από τέσσερις αγωνιστικές στο Eurocup. Ο Πέϊν έβγαλε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Κούπερ 16 πόντους και 4 ασίστ. Αυτή την ώρα, ο Πανιώνιος παίζει στην Τουρκία, με την Μπεσίκτας.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αφεντικό του αγώνα σε όλο το πρώτο ημίχρονο (39-34), αλλά βρέθηκε να χάνει στις αρχές της τρίτης περιόδου με 39-42. Αντέδρασε με σερί 15-4 (54-46 στο 30'), έφτασε μετά ακόμα και στο +12 (74-62 στο 38'), και τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, που τον έφερε στις 3-1 νίκες.

ΠΑΟΚ: Πέιν 18(1), Κούπερ 16(4), Χαραλαμπίδης, Τσόχλας 6(2), Τσαϊρέλης 11(2), Δέδας 8(2), Μαργαρίτης 8(1), Καλλές 4, Μπόγρης 6, Κασελάκης, Λιάπης, Κόνιαρης.

ΧΙΜΙΚ: Ποπόφ, Γκάτενς 11, Κοβαλένκο, Σούλερ 16(2), Φρεϊμάνις 9 (1), Τράβις 6, Ζαβάντσκι 3, Ντελέινι 19(1), Πούστοβι 5, Προκοπένκο, Ριαμπτσουκ, Κόνιεφ.