2013-11-11 22:30:07
Φωτογραφία για Δοξάστηκε το ποδόσφαιρο στη Τρίπολη
Σε ένα πολύ όμορφο ματς, ίσως το καλύτερο της φετινής Σούπερ Λιγκ και κάτω από αντίξοες συνθήκες αφού έβρεχε συνεχώς και πολύ έντονα στην Τρίπολη, ο Αστέρας και η Ξάνθη αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 2-2. Οι Ακρίτες άνοιξαν το σκορ με τον Εντό στο 12΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι γύρισαν το ματς πριν την ανάπαυλα, αφού στο 37΄ με τον Κάλβο και στο 42΄ με τον Σολτάνι έκαναν το 1-2. Ο Αστέρας έφερε το ματς στα ίσα στο 81΄ με τον Ουσέρο και το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια με τον Ντε Μπλάσις στο 74΄ και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντελγκάδο. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 87΄, μετά την αποβολή του Χοσέμι για… κουτουλιά σε αντίπαλό του! Ο Αστέρας δεν νίκησε την Ξάνθη για 8ο εντός έδρας παιχνίδι του απέναντι στην ακριτική ομάδα και μπορεί να νιώθει ότι άξιζε τη νίκη, καθώς αυτός είχε πάμπολλες ευκαιρίες για γκολ.