2013-11-21 20:03:18
Φωτογραφία για ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ναντέρ 72-60
Η Ναντέρ πάλεψε και πάλι κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με τους Ρώσους όμως να φτάνουν τελικά στη νίκη με 72-60.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βελτίωσε την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης κόντρα στη Ναντέρ και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 72-60.

Οι Ρώσοι αντιμετώπισαν, όπως και στο πρώτο παιχνίδι δυσκολίες κόντρα στους πρωταθλητές Γαλλίας, οι οποίοι πάλεψαν για ακόμα μία φορά το ματς.

Οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα με αυτόν τον τρόπο πήραν το τέταρτο θετικό τους αποτέλεσμα σε έξι αγώνες στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με τον Κάιλ Χάινς να μειώνει σε 7-10 για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Τραορέ σημείωσε το 7-12, με τον Χάινς ξανά να πετυχαίνει το 9-12. Ο Τραορέ έκανε το 9-14, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Βοροντσέβιτς σημείωσε με δύο εύστοχες βολές το 11/14, ενώ ο ίδιος παίκτης έφερε τους Ρώσους σε απόσταση αναπνοής (13-14). Ο Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος είχε περάσει στο παρκέ έκανε το 18-16, με τους πρωταθλητές Γαλλίας, όμως να μην επιτρέπουν στην ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει. Ο Μέχαμ ισοφάρισε στο 17' με σουτ τριών πόντων σε 23-23 για να κάνει ο Καούν το 25-23. Ο Λάιτι με ακόμα ένα τρίποντο πέτυχε το 25-26 για να πατήσουν γκάζι οι γηπεδούχοι και με τον Μίτσοφ να αποσπαστούν με 31-26. Ο Άαρον Τζάκσον έκανε το 33-26, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι έλεγξαν σταδιακά το παιχνίδι, αυξάνοντας την διαφορά τους από τη Ναντέρ. Ο Μίτσοφ με σουτ δύο πόντων στο 15ο λεπτό έκανε το 44-31, ενώ ο Τραορέ με κάρφωμα μείωσε σε 44-33. Ο Κριάπα σημείωσε το 46-33 και ανέβασε την διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στους 13 πόνους. Ο Μίτσοφ και πάλι πέτυχε το 48-33 στο 27' για να κλείσει τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με 59-41.

Τα πράγματα δεν μπορούσαν να αλλάξουν στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης, παρά τη μείωση του σκορ από τη Ναντέρ, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα με 72-60.