2013-11-24 18:00:06
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός νίκησε τα Γιάννινα και κέρδισε τον Καρέλη
Ο Νίκος Καρέλης  κατάφερε να λυτρώσει τον Παναθηναϊκό με τα πρώτα του γκολ με την πράσινη φανέλα και να δείξει ότι δεν σκοράρει μόνο με την εθνική Ελπίδων! Η είσοδός του Καρέλη στο παιχνίδι του Τριφυλλιού με τον ΠΑΣ Γιάννινα έγινε εξ ανάγκης, λόγω του τραυματισμού του Φιγκερόα. Κάποιοι θα πίστεψαν ότι ο Παναθηναϊκός είτε θα έμενε στο 1-1, το σκορ τη στιγμή της αλλαγής, είτε ότι θα δέχονταν και άλλο γκολ. Όμως ο Καρέλης το πήρε πάνω του και τελικά χάρισε δύσκολη νίκη στον Παναθηναϊκό με 3-1. Δύσκολη παρά το σκορ διότι έως το 84ο λεπτό το αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο.Οι Πράσινοι προηγήθηκαν στο 32' με τον Μπεργκ να βρίσκεται πάλι στην κατάλληλη θέση, εκμεταλλευόμενος ασταθή απόκρουση του Βελλίδη σε προσπάθεια του Πράνιτς. Η ισοφάριση ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 51' με τον Ντε Βινσέντι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πανέμορφη ενέργεια του Ίλιτς από τη δεξιά πλευρά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο «μίλησε» ο Καρέλης, ένας παίκτης με λιγοστό χρόνο συμμετοχής φέτος
. Ο Κρητικός παίκτης πέτυχε το 2-1 στο 84' με προσωπική ενέργεια, γκολ παίκτη κλάσης ενώ στο 90' σκόραρε δεύτερη φορά αλλά το οφείλει απόλυτα στον Μπεργκ. Ο Σουηδός έφυγε απέναντι στον Βελλίδη αλλά αποδείχθηκε αλτρουιστής, προσφέροντας στο πιάτο το γκολ στον Καρέλη. Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο της άδειας λόγω τιμωρίας Λεωφόρου, πήρε την πρώτη του νίκη εντός έδρας μετά από δύο σερί ήττες και παρέμεινε σε θετικό κλίμα. Μπορεί ο Παναθηναϊκός να πήρε μία σημαντική νίκη επί του ΠΑΣ, ωστόσο μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιάννης Αναστασίου δεν παρέλειψε να αναφερθεί στην κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας. «Με βάση την εικόνα του αγώνα το αξίζαμε», τόνισε αρχικά και συνέχισε: «Από μια ανύποπτη φάση, όπου ήταν απαράδεκτη η αμυντική μας λειτουργία, δεχτήκαμε ένα γκολ και αναγκαστήκαμε να κυνηγήσουμε το ματς. Το κυνηγήσαμε μέχρι το τέλος και είναι δίκαιη η επικράτησή μας», ήταν τα λόγια του.