2013-11-28 00:11:35
Φωτογραφία για Η πρόκριση περνάει από το Καραϊσκάκη
Η πρόκριση περνάει από το "Γεώργιος Καραϊσκάκης". Ο Ολυμπιακός πάλεψε στο "Παρκ ντε Πρενς", έφτασε κοντά στη φάση των "16" του Champions League από απόψε, αλλά στο φινάλε ήρθαν τα πάνω-κάτω. Η Μπενφίκα με γκολ στο 90' νίκησε την Άντερλεχτ με 3-2 στο Βέλγιο και στο ίδιο λεπτό η Παρί Σεν-Ζερμέν σκόραρε με τον Καβάνι, κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με 2-1. "Φτηνό" γκολ δέχθηκαν οι ερυθρόλευκοι, που είχαν ισοφαρίσει με τον Μανωλά στο 80', το γκολ του Ιμπραχίμοβιτς από το 7ο λεπτό. Με νίκη, όμως, επί της Άντερλεχτ προκρίνονται ό,τι και να γίνει στις 16 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Ο Ολυμπιακός αιφνιδιάστηκε, καθώς μόλις στο 7ο λεπτό και η Παρί άνοιξε το σκορ με τον Ιμπραχίμοβιτς. Το πείραμα Μπονγκ-Χολέμπας στην αριστερή πτέρυγα δεν πέτυχε και ο Καμερουνέζος έγινε αλλαγή με την έναρξη της επανάληψης από τον Βάις. Στο πρώτο μέρος, ο Ολυμπιακός δεν είχε την κατοχή της μπάλας υπέρ του, αλλά μέτρησε τις δύο κλασικότερες ευκαιρίες σε αυτό το διάστημα, τις οποίες έχασε ο Κώστας Μήτρογλου
. Στο 46', ο Μάρκο Βεράτι αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν για ένα σχεδόν ολόκληρο ημίχρονο με παίκτη παραπάνω. Ο Ολυμπιακός έπαιξε βιαστικά και επιπολαια, αλλά στο 80' ο Κώστας Μανωλάς ισοφάρισε σε 1-1 μετά την εκτέλεση κόρνερ του Χολέμπας, με τον Ντομίνγκες να είσαι σε θέση οφσάιντ πριν σκοράρει ο Έλληνας στόπερ. Οι Πειραιώτες δεν έπαιξαν για να κρατήσουν το αποτέλεσμα στο τέλος, η ομάδα παρέμενε ανεβασμένη ψηλά και μία κάθετη πάσα του Τιάγκο Μότα στον Καβάνι "έπιασε στον ύπνο" την ερυθρόλευκη άμυνα και η Παρί πήρε τη νίκη.