2013-12-07 23:38:50
Φωτογραφία για Τρίκαλα-Απόλλων Πατρών 68-65
Τα Τρίκαλα έκαναν τρεις τις νίκες τους στη φετινή Basket League ΟΠΑΠ, με το 68-65 επί του Απόλλωνα που θα μπορούσε να στείλει το ματς στην παράταση, αν ο Χοτ ευστοχούσε στο τελευταίο σουτ.

Τα Τρίκαλα έχασαν στο καλάθι την περασμένη εβδομάδα και αυτή... ισορρόπησαν την τύχη τους, επικρατώντας του Απόλλωνα 68-65, για την 8η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Η τελευταία επίθεση (8.6'') άνηκε στους Πατρινούς, ο Ματαλόν χρησιμοποίησε το φάουλ που είχαν να δώσουν οι γηπεδούχοι, με τους φιλοξενούμενους να δίνουν στον Χοτ το τελευταίο σουτ, το οποίο δεν βρήκε το στόχο του.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Γιούινγκ ήταν εκείνος που κράτησε τα Τρίκαλα... σε θέση μάχης, στην τελική αντεπίθεση των Πατρινών, στην τέταρτη περίοδο. Ήταν η μόνη επιθετική λύση έως τα μέσα της περιόδου, για να τελειώσει με 15π., 9 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλεψ., 2 λάθη και μια τάπα σε 31.06''. Πήρε τη σκυτάλη από τον Έβανς, που ηγήθηκε της β' περιόδου του επί μέρους 26-15.

Ο αριθμός

Ο Απόλλων έκανε 17 λάθη και ήταν εξόχως άστοχος από τη γραμμή των 6.75 (3/17). Όχι ότι τα Τρίκαλα ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση (5/17).

Πού κρίθηκε

Στο φάουλ που είχε να δώσει στο φινάλε η γηπεδούχος ομάδα, χάρη στο οποίο σταμάτησε το χρόνο (έμεναν 8.6'' για τη λήξη) και έστειλε τους Πατρινούς για επαναφορά, έχοντας τη δυνατότητα να... στηθεί και να περιμένει.

Ο αγώνας

Η πρώτη περίοδος είχε μόλις τρεις σκόρερ για τους γηπεδούχους και τον Τρεπάλοβιτς να δίνει ώθηση στον Απόλλωνα για το 2-8 (3.10''), πριν τοποθετηθούν οι Έβανς και Γιαννακίδης (8-8) και ακολουθήσει το 9-0 για την ομάδα του Φλεβαράκη, χάρη στο οποίο έφτασε στο 8-17. Η πρώτη περίοδος "έκλεισε" στο 10-17, με τα Τρίκαλα να 'χουν κάνει 6 λάθη και να μετρούν 2/13 εντός παιδιάς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/12 διπ. και 1/3 τριπ., αλλά και 5 λάθη.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η χαρά των Τρικάλων, καθώς ξεκίνησε με ένα 21-6 για το 31-27 (18') και τον Έβανς να είναι ο πρωταγωνιστής, ενώ ο Γκρέιντζερ ήταν ο... συνεργάτης του στο 36-29 που έγινε 36-32, με τρίποντο του Μπολντς, στο φινάλε του πρώτου μισού.

Στη δεύτερη πράξη, η γηπεδούχος ομάδα δεν έκανε λάθος και βελτίωσε τα σουτ του (3/4 βολές, 5/10 διπ., 3/6 τριπ.), με τον Απόλλωνα να 'χει 6/10 διπ. και 1/3 τριπ. (δεν πήγε ποτέ στη γραμμή των βολών), αλλά και πέντε παραπτώματα. Κέρδισαν ωστόσο, τη μάχη των ριμπάουντ που συνολικά ήταν 7-5 vs. 12-6. Για την ιστορία, οι Ντάνιελ και Μπολντς έχουν σκοράρει από 6 πόντους, δηλαδή έχουν δώσει τους 12 από τους 15 της ομάδας του Βετούλα, στη β' περίοδο. Αυτό που λείπει, το έδωσε ο Τρεπάλοβατς.

Ενόσω για τους Πατρινούς οι λύσεις παρέμειναν λίγες (κύριοι εκφραστές της επίθεσης, στην τρίτη περίοδο ήταν οι Μπολντς των 7π. με τους οποίους έφτασε τους 16 και Χιλ των 5 πόντων, τα Τρίκαλα έπαιρναν βοήθειες από όλους και κάπως έτσι βρέθηκαν στο 55-48, του 30', με τα ριμπάουντ αυτή τη φορά να είναι δικά τους (7-4 vs. 7-1 στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο) και τα σουτ ορθά. Εκ τω 16 πόντων των φιλοξενούμενων, οι 7 ήταν από βολές.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν από εκεί που το είχαν αφήσει έως το 59-52 (33'), με τον Απόλλωνα να βελτιώνει την άμυνα του, να αρπάζει τα ριμπάουντ και να φτάνει εύκολα στο 59-58 (35.54''). Ο Γιούινγκ συνέχισε να είναι ο μόνος σκόρερ της παρέας του, έως το 62-58 (με έμμεσο τρίποντο, 36.20''), με τα τρίποντα να παραμένουν καλή επιλογή εκατέρωθεν (5/17 vs. 3/14), όπως οι ομάδες έμπαιναν στο τελευταίο τρίλεπτο. Ο Ματαλόν υπέγραψε το 64-58, μετά το υπ αριθμόν 17 λάθος των Πατρινών και ο Βετούλας κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ντάνιελ συνέχισε ακάθεκτος (64-60), αλλά η συγκέντρωση ήταν άγνωστη λέξη και για τις δυο ομάδες. Ο Ματαλόν ευστόχησε σε βολές (στο 39'), ο Αργυρόπουλος όχι (66-61, 51'' για τη λήξη), μηδέ ο Γκρέιντζερ (68-65, 8.6''). Ο Ματαλόν σταμάτησε το χρόνο με φάουλ που είχε να δώσει η γηπεδούχος ομάδα και ο Χοτ απλά πέταξε την μπάλα από την επαναφορά, δίχως αυτή να βρει στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 36-32, 55-48, 68-65.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 14(8 ριμπ.), Περούνισιτς 8(2), Γιούινγκ 15(9 ριμπ.), Γιαννακίδης 5, Πέτροβιτς 3(1), Γκρέιντζερ 8, Δεληγιάννης 3, Ματαλόν 10(2), Γεωργάκης, Μουτακαμπίρ 2.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Χιλ 9, Αργυρόπουλος 7, Τέιλορ 3(1), Ντάνιελ 18(10 ριμπ.), Λιανός 2, Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 10, Χοτ, Μπολντς 16(2).