2013-12-08 18:45:05
Φωτογραφία για Έχασε βαθμούς η ΑΕΚ πληρώνοντας την υπεροψία της
Την… υπεροψία της πλήρωσε η ΑΕΚ στο Μενίδι όπου μετά το γκολ της χαλάρωσε για να ισοφαριστεί στα τελευταία λεπτά από τον Αστέρα Βάρης για το τελικό 1-1. Ο Ντακόλ άνοιξε το σκορ για τον «δικέφαλο» στο 55΄ με πέναλτι, αλλά ο Ζώνας στο 84΄ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.  Το γήπεδο του Αχαρναϊκού ήταν αρκετό για να φέρει ανησυχία στους ανθρώπους της ΑΕΚ αναφορικά με το αν θα μπορούσε η ομάδα να αποδώσει καλό ποδόσφαιρο. Ωστόσο, ο καιρός ήταν καλός στο Μενίδι, το γήπεδο σε πολύ καλή κατάσταση και οι ανησυχίες αυτές δεν είχαν βάση. Το μόνο που έμενε για την Ένωση, ήταν να μπορέσει να ξεπεράσει το εμπόδιο του Αστέρα Βάρης για να μπορέσει να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας και να αφήσει πίσω της τους διώκτες της. Παρόλα αυτά, η εμφάνισή της ήταν αρκετά μέτρια για να φύγει νικήτρια πληρώνοντας την υπεροψία της μετά το προβάδισμα που πήρε για να ισοφαριστεί στα τελευταία λεπτά και να μην μπορέσει να αντιδράσει στη συνέχεια. Αυτή ήταν η δεύτερη γκέλα της Ένωσης στο πρωτάθλημα και πιο οδυνηρή για την 10η αγωνιστική. Γιατί αν απέναντι στον ΑΟ Περιστερίου η ΑΕΚ είχε παράπονα και από τον διαιτητή, η ισοπαλία με τον Αστέρα Βάρης δεν έχει καμία δικαιολογία.