2013-12-09 22:16:46
Φωτογραφία για Παναθηναϊκός-Ίκαρος Χαλκίδας 77-61
Την 8η συνεχόμενη νίκη του στη Basket League ΟΠΑΠ πέτυχε ο Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε με 77-61 του Ικάρου Χαλκίδας, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο β' ημίχρονο. Εξαιρετικοί οι Φώτσης, Γιάνκοβιτς

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο β' ημίχρονο κι έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση με 77-61 επί του Ικάρου Χαλκίδας.

Αυτή ήταν η 8η συνεχόμενη νίκη για τους "πράσινους" στο πρωτάθλημα που μετά την ήττα της πρεμιέρας από τον Ολυμπιακό, έχουν σερί 8/8.

Ένα σφίξιμο στη γαστροκνήμη υποχρέωσε τον Ραμέλ Κάρι να μείνει καθηλωμένος στον πάγκο και να μην αγωνιστεί καθόλου στον αγώνα, αν και ήταν στην 12άδα της ομάδας.

Πάντως, ο Αργύρης Πεδουλάκης είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει σχήματα εν όψει και του κρίσιμου αγώνα με τη Λοκομοτίβ Κουμπάν που ακολουθεί για τη Euroleague.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης με τα δύο ριμπάουντ που πήρε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, πέρασε 4ος στην ιστορία της Α1 Ανδρών, αφήνοντας πίσω του τον Ουόλτερ Μπέρι.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Αντώνης Φώτσης τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους σε σχεδόν 22 λεπτά αγώνα με 2/5 δίποντα και 4/4 τρίποντα. Είθχε επίσης 5 ριμπάουντ κι 1 λάθος.

Ο αριθμός της ημέρας

Ο Παναθηναϊκός είχε 6/7 αιφνιδιασμούς, δείχνοντας την επιθυμία του να τρέξει με κάθε ευκαιρία στο ανοικτό γήπεδο. Πολύ καλό επίσης το ποσοστό του έξω από τα 6.75μ. με 10/24 τρίποντα (42%).

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, όταν ο Φώτσης βοήθησε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ με 8 δικούς του πόντους. Οι "πράσινοι" έτρεξαν ένα 19-3 και μετέτρεψαν το 33-30 σε 52-33.

Ο αγώνας:

Νευρικό το ξεκίνημα και πολύ χαμηλά ποσοστά από τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό πάντως να έχει συνεχώς το προβάδισμα (7-2, 12-7). Ωστόσο, ο Ίκαρος πήρε λύσεις από το Μανωλόπουλο ο οποίος ήταν σε καλή μέρα κι έδωσε σημαντικές βοήθειες επιθετικά στην ομάδα του. Από την πλευρά του, ο Αργύρης Πεδουλάκης δοκίμασε τον Γιάνκοβιτς και τον Αποστολίδη στον άσο, ενώ ήταν φανερό πως ήθελε να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής. Στο τέλος του α' δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το ισχνό 14-11.

Ο Παπανικολόπουλος στο ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου έδειξε να μην αισθάνεται καλά. Βγήκε μόνος του από το παρκέ κι έκατσε σε μία καρέκλα, ενώ η διάγνωση στη συνέχεια ήταν σοκαριστική καθώς αποδείχθηκε πως υπέστη ρήξη αχίλλειου τένοντα. Ωστόσο, τα χαμηλά ποσοστά των δύο ομάδων συνεχίστηκαν με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα μικρό προβάδισμα... Το 20-13 έγινε 25-13 χάρη σε ένα γρήγορο 5-0 από πλευράς "πράσινων" που ήταν καλύτεροι και το μόνο που έμενε ήταν να επιβάλουν πλήρως το ρυθμό τους. Χαρακτηριστικό της αστοχίας των δύο ομάδων, ήταν τα 12/29 εντός παιδιάς του Παναθηναϊκού και τα μόλις 7/26 των φιλοξενούμενων.

Το παιχνίδι εξακολούθησε να είναι πολύ κλειστό μέχρι το 23ο λεπτό, όταν ο Αργύρης Πεδουλάκης πέρασε ξανά στο παρκέ τον Αντώνη Φώτση. Ο Παναθηναϊκός με τον "μπάτμαν" σε εξαιρετική μέρα έτρεξε ένα επιμέρους 19-3 και μετέτρεψε το 33-30 σε 52-33 στο 26', εκτοξεύοντας την υπέρ του διαφορά. Με το σκορ στο 57-37, ο Ίκαρος γύρισε την άμυνα του σε ζώνη με στόχο να περισώσει ό,τι μπορούσε. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 59-39, καθώς πια ήταν δύσκολο ο Ίκαρος να κοντράρει τους "πράσινους".

Από εκεί κι έπειτα τίποτα δεν άλλαξε... Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμά του και το μόνο που κατάφερε στο τέλος ο Ίκαρος ήταν να μειώσει σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα, καθώς η διαφορά είχε φτάσει και τους 25 πόντους (75-50 στο 38').

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 30-24, 59-39, 77-61

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 3, Μπράμος 2, Μπατίστ, Φώτσης 17(4), Ούκιτς 9(1), Λάσμε 12, Μαυροκεφαλίδης 11, Διαμαντίδης 10(2), Γκιστ, Γιάνκοβιτς 10(2), Αποστολίδης 3(1).

Ίκαρος Χ. (Λυκογιάννης): Γκόβενς 16(2), Μανωλόπουλος 17(3), Γκαγκαλούδης 11(2), Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Μάσιτς 3, Ρίτσαρντς 14, Μπέμπης.

Πηγή:sport24.gr