2013-12-14 18:00:08
Φωτογραφία για Ξέσπασε ο Πλατανιάς και σκόρπισε την Ξάνθη
Με την αναμέτρηση του Πλατανιά απέναντι στην φιλοξενούμενη Skoda Ξάνθη άνοιξε η αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Super League.Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με σκορ 3-0 και πήραν τους πολύτιμους βαθμούς, καθώς βρίσκονται χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα και τους είχαν… ανάγκη! Το πρώτο ημίχρονο στην αναμέτρηση στα Περιβόλια ήταν σχετικά αδιάφορο, χωρίς αξιόλογες φάσεις και φυσικά χωρίς τέρματα. Ωστόσο, στην επανάληψη, η ομάδα του Αναστόπουλου μπήκε δυναμικά με σκοπό να πάρει τη νίκη στην έδρα της και σημείωσε τρία τέρματα. Έτσι, οι Κρητικοί επέστρεψαν στις επιτυχίες και πήραν σημαντική βαθμολογική «ανάσα», με τους ακρίτες να χάνουν την ευκαιρία να εδραιωθούν στην πεντάδα. Στο 47’ ο Μπέλιτς ανατράπηκε από τον Βασιλακάκη, ο Πλατανιάς δικαίως κέρδισε πέναλτι και ο Γουνδουλάκης από την άσπρη βούλα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Αναστόπουλου. Αυτή ήταν η αρχή για τους Χανιώτες...Στο 65' ο Τετέ «ξεχάστηκε» στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων, «εκτέλεσε» τον γκολκίπερ τους και έγινε το 2-0 για τους Κρητικούς. Στο 71’ ο Τόρες επωφελήθηκε την αμυντική αδράνεια της Ξάνθης και έγραψε το τελικό 3-0, που έμεινε ως το τέλος, χάρη στα διαδικαστικά τελευταία λεπτά.