2013-12-14 20:07:43
Φωτογραφία για Ίκαρος Χαλκίδας-Ηλυσιακός 72-71
Την 3η του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Ίκαρος Χαλκίδας, νικώντας με 72-71 τον Ηλυσιακό μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι στο δ' δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί και με 16 πόντους διαφορά!

Μεγάλη νίκη για τον Ίκαρο Χαλκίδας ο οποίος επικράτησε με 72-71 του Ηλυσιακού στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Ηλυσιακός όχι μόνο πέτυχε την 3η του φετινή νίκη, αλλά κατάφερε να επικρατήσει κι ενός αντιπάλου με τον οποίο έχουν πάνω κάτω τους ίδιους στόχους.

Τρομερή αντεπίθεση διαρκείας στο δ' δεκάλεπτο από τον Ηλυσιακό ο οποίος έτρεξε ένα επιμέρους 22-9 στο δ' δεκάλεπτο και διεκδίκησε τη νίκη στο τέλος. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Χαλκιδαίοι βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 16 πόντους διαφορά (63-47 στο 28ο λεπτό του αγώνα).

Στο τέλος, με 4/4 βολές από τους Δορκοφίκη και Ιωάννου ο Ηλυσιακός μείωσε στον πόντο (70-69) στο 39', παραμένοντας μέσα στο παιχνίδι ωστόσο ο Γκαγκαλούδης απάντησε για το 72-69 στα 30'' για το τέλος. Ο Μποντζ μείωσε στον πόντο (72-71).

Ο πρωταγωνιστής

Ο Γιάννης Γκαγκαλούδης τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ωστόσο, σε 32 λεπτά συμμετοχής, έκανε 8 λάθη. Πρώτος σκόρερ ο Σωτήρης Μανωλόπουλος με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο αριθμός του αγώνα

Τα 16 λάθη του Ικάρου τελικά δεν αποτέλεσαν τροχοπέδη για τον Ίκαρο Χαλκίδας, ο οποίος έφτασε στην τελική επικράτηση με τον Μποντζ να γράφει το τελικό 72-71.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στην ψυχραιμία του Ικάρου τόσο στις βολές όσο και στην ηγετική φυσιογνωμία του Γιάννη Γκαγκαλούδη. Ο Σμιθ έχασε διπλή ευκαιρία στο τέλος για να σκοράρει και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Ο αγώνας

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα του Ικάρου, που βρέθηκε να προηγείται με 8-0 στο 4', ενώ στο ένα δίλεπτο αργότερα ο Ρίτσαρντς έγραψε το 15-6. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν κάπως (18-12), ωστόσο οι παίκτες του Λυκογιάννη ήταν πολύ καλύτεροι και ολοκλήρωσαν το α' δεκάλεπτο μπροστά με 23-15.

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τον Ίκαρο Χαλκίδας ο οποίος ανέβασε ακόμα περισσότερο τα ποσοστά του και βρέθηκε να σουτάρει με 62% στα τρίποντα (8/13). Έτσι, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με διαφορά 12 πόντων (46-34), μετά από τρίποντες βόμβες των Μανωλόπουλου και Γκαγκαλούδη.

Στην επανάληψη, ο Ίκαρος ξέφυγε κι άλλο και βρέθηκε να χτίζει διαφορά 16 πόντων (63-47). Ωστόσο, σταδιακά ο Ηλυσιακός μάζεψε τη διαφορά και αντέδρασε. Στο δ' δεκάλεπτο επιχείρησε αντεπίθεση διαρκείας που του έδωσε την ευκαιρία να διεκδικήσει ξανά το παιχνίδι. Ο Ιωάννου στο 39' μείωσε σε 70-69, όμως ο Γκαγκαλούδης έδωσε πνοή στην ομάδα του. Το τελικό σκορ 72-71 έγραψε ο Μποντζ με το τελικό 72-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 46-34, 63-49, 72-71

Ίκαρος Χαλκίδας (Λυκογιάννης): Στρναντ 4, Γκόβενς 7(1), Άσκα 10, Μανωλόπουλος 16(4), Σούτον 6, Γκαγκαλούδης 14(2), Σπανός, Ρίτσαρντς 15(2), Μπέμπης.

Ηλυσιακός (Λιόγας) Καυκής 17(2), Αντωνάκης, Σμιθ 7, Δορκοφίκης 14(1), Στέφενς 5, Ιωάννου 9, Μποντζ 7, Άντερσον 12(2).

Πηγή:sport24.gr