2013-12-21 20:30:12
Φωτογραφία για Η ΑΕΚ καρδιοχτύπησε τον κόσμο της αλλά πήρε τη νίκη
Διόρθωσε την άμυνά της και πήρε τη νίκη... Η ΑΕΚ καρδιοχτύπησε για λίγα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο τον κόσμο της, όταν από 1-0 στο 8' (Τσούπρος) βρέθηκε ξαφνικά με τραγική μεσοαμυντική γραμμή, να χάνει 1-2 (στο 21' και στο 23' τα γκολ της Κηφισιάς) και να προκαλεί... τρέλα. Και όντως ήταν τρελό το σκηνικό στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα μπήκε εξαιρετικά στο ματς, έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο κι όμως βρέθηκε να χάνει μέσα σε δύο λεπτά. Ο Δέλλας όμως με σωστές κινήσεις από τον πάγκο και με πρώτη αλλαγή στο 37' με τον Ανάκογλου να παίρνει τη θέση του αργού Τσούπρου και τον Γεωργέα να γυρίζει στο κέντρο άμυνας, έφτιαξε την άμυνά της και από εκεί και πέρα μίλησε αρχικά με κεφαλιά ο Τσουκαλάς και στην επανάληψη ο εκπληκτικός Μπρέσεβιτς. Δύο υπέροχα γκολ για τον Κροάτη και τελικό 4-2 . Ο Τραϊανός Δέλλας στη συνέντευξη Τύπου, τόνισε ότι η ομάδα έχει δρόμο ακόμα μπροστά της. «Αν και μπήκαμε καλύτερα από κάθε άλλη φορά, καταφέραμε και προηγηθήκαμε νωρίς κι ένα μπλακ - άουτ 5λεπτο - 10λεπτο, έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο να γυρίσει το παιχνίδι
. Όλο αυτό έφερε μία αναστάτωση στην ομάδα, μία νευρικότητα μέχρι να έρθει η ισοφάριση. Στο δεύτερο μπήκαμε ξανά δυνατά. Χάσαμε ευκαιρίες όπως και στο πρώτο. Νομίζω θα μπορούσε το σκορ να ήταν 2-0 στο 20λεπτο. Γύρισαν τα παιδιά το ματς και έδωσαν άλλους τρεις βαθμούς στην ομάδα. Ένα ματς που πρέπει να διαβάσουμε καλά, γιατί έγινε αυτό το μπλακ άουτ. Θα πω αυτό που λέω συνέχεια, δεν έχει γίνει τίποτα ακόμα. Προχωράμε... Ο δρόμος είναι μακρύς ακόμα για μας. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που βλέπω εγώ είναι πως τα παιδιά είναι πιεσμένα. Αυτή η πίεση φαίνεται σε κάθε κίνησή τους. Σήμερα δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα 2-3 παίκτες και όλο αυτό έφερε αναστάτωση.  Το θετικό είναι ότι γύρισαν το ματς τα ίδια τα παιδιά».