2013-12-22 00:14:05
Φωτογραφία για ΠΡΩΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 3-1 ΣΕΤ
Τη νίκη με 3-1 πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι της ενδέκατης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών κόντρα στην ΑΕΚ. Ένσταση κατέθεσαν οι «κιτρινόμαυρες» για πόντους που τους αφαιρέθηκαν στο τέταρτο σετ.

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για… φέτος ο Ολυμπιακός επικρατώντας της ΑΕΚ.

Οι ερυθρόλευκες παρά το γεγονός ότι δεν ξεκίνησαν καλά το ματς, καθώς έμειναν πίσω στα σετ αφού έχασαν το πρώτο, στη συνέχεια επιβλήθηκαν κατά κράτος της ΑΕΚ και πήραν τρία σερί διαμορφώνοντας το τελικό σκορ!

Οι «κιτρινόμαυρες» από τη μεριά τους κατέθεσαν ένσταση μετά το τέλος του αγώνα, για μια φάση στο τέταρτο σετ, όταν της αφαιρέθηκαν τρεις βαθμοί για αλλαγή της Τοτσίδου στην Κρουκ, την οποία θεώρησαν οι διαιτητές ότι είχε «κλείσει» νωρίτερα.

Τα σετ: 17-25, 25-15, 25-23, 25-16

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 6 (1/7 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 15 (11/30 επ., 4 μπλοκ, 65% υπ. – 45% άριστες), Κις 16 (13/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μονζόνι 17 (12/19 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τένεβα 10 (8/30 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. – 48% άριστες), Κονόμι – λ (69% υπ. – 69% άριστες) / Κωσταντίνου, Τέζα

ΑΕΚ (Οικονόμου): Φερνάντεθ 15 (11/19 επ., 4 μπλοκ), Γιόσοβιτς 15 (13/44 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 9 (8/28 επ., 1 άσο, 82% υπ. – 67% άριστες), Κρουκ 7 (7/26 επ., 76% υπ. – 65% άριστες), Γιακουμή 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 1, Ρόγκα –λ (52% υπ. – 43% άριστες) / Λαδένη 1, Καβαθά 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 1