2013-12-23 22:45:06
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός ήθελε περισσότερο τη πρόκριση και τη πήρε
Με την δύναμη της έδρας του, την καταπληκτική του άμυνα, και καθοριστικούς τους Ματσιούλις και Μπράμο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού (67-59) και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου. Οι «πράσινοι» ουσιαστικά πέτυχαν νίκη… τίτλου, καθώς είναι το μεγάλο φαβορί στον τελικό της 9ης Φεβρουαρίου στο Ηράκλειο απέναντι στον Άρη. Ο Παναθηναϊκός έδειξε στο παρκέ ότι παρά τα προβλήματα του (Γιόνας Ματσιούλις και Νίκος Παππάς «επιστρατεύτηκαν» λόγω του τραυματισμού του Ρόκο Λένι Ούκιτς που δεν αγωνίστηκε) ήθελε περισσότερο την νίκη, χαρακτηριστικά είναι τα επιθετικά ριμπάουντ που πήρε στο δεύτερο ημίχρονο, έλεγξε τον ρυθμό και οδήγησε το ματς σε χαμηλό σκορ όπως ήθελε. Καθοριστικοί στο τελευταία δεκάλεπτο ήταν οι Γιόνας Ματσιούλις, Μάικ Μπράμος για την νίκη των «πρασίνων», που έσπασαν το αήττητο σερί 23 αγώνων του Ολυμπιακού στην φετινή αγωνιστική περίοδο. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Μπράμος με 12 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό τους περισσότερους πόντους πέτυχε ο Σλούκας με 13
. Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος μετά το τέλος της αναμέτρησης του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό και τη νίκη των «πρασίνων» μίλησε σε ραδιοφωνικό σταθμό και έπλεε σε πελάγη ευτυχίας! «Ο Παναθηναϊκός έχει ένα πολύ καλό ρόστερ. Ήταν θέμα χρόνου να παίξουμε το μπάσκετ που μπορούμε. Έχουμε ακόμα ένα βήμα μπροστά μας, το ματς με τον Άρη για το Κυπέλλου Ελλάδας και ελπίζουμε σε ακόμα καλύτερη συνέχεια. Ο Άρης είναι ο αυτοκράτορας, ενώ ο Παναθηναϊκός είναι ο παντοκράτορας του μπάσκετ. Ελπίζουμε να καταφέρουμε να νικήσουμε τον Άρη και να κατακτήσουμε το τρόπαιο», τόνισε στην αρχή. Απογοήτευση επικρατεί στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού, μετά και την ήττα στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό. Ο Κώστας Σλούκας, από τη μεριά του αναφέρθηκε σε αυτό ακριβώς στη συνέντευξη Τύπου. «Περιμέναμε ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Κάναμε τη χειρότερη ήττα σήμερα, επειδή κρινόταν ένας τίτλος. Ο Ολυμπιακός δεν σταματά εδώ, έχουμε δύο βασικούς στόχους και κοιτάμε την επόμενη μέρα».