2014-01-09 21:55:55
Φωτογραφία για Φενέρμπαχτσε-Μπαρτσελόνα 73-76
Σπουδαίο "διπλό" για την Μπαρτσελόνα που μπορεί να έπαιξε με τη φωτιά στο τέλος, αλλά υποχρέωσε την Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς στη δεύτερη ήττα της στο TOP-16 με 76-73.

Η Μπαρτσελόνα έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τέλος, ο Παπανικολάου λίγο έλειψε να αποδειχθεί μοιραίος αλλά στο τέλος μίλησε η ψυχή των Ισπανών που κράτησαν τη νίκη με 76-73.

Το τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς που έμεινε μόνος του στην τελευταία επίθεση της Φενέρμπαχτσε ήταν άστοχο και τελικά η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη.

Όσο για την ομάδα του Ομπράντοβιτς έκανε το 0/2 στο ξεκίνημα του TOP-16, αλλά η αλήθεια είναι ότι υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα. Το μόνο που προβληματίζει ίσως είναι η εντός έδρας ήττα από την Μπαρτσελόνα.

O αγώνας:

Με το βαρύ πυροβολικό του ξεκίνημα το παιχνίδι ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, κάτι που σημαίνει ότι είχε στην αρχική του πεντάδα είχε τους Μπογκντάνοβιτς και Μπιέλιτσα. Μετά το 7-2 με το οποίο προηγήθηκε η Μπαρτσελόνα, η Φενέρμπαχτσε ισορρόπησε το παιχνίδι και με επιμέρους 11-2 προηγήθηκε με 13-9 μετά από εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπογκντάνοβιτς. Τελικά το α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σερί 5-0 από τους Καταλανούς οι οποίοι μετέτρεψαν το 18-18 σε 18-23, έχοντας 8/14 δίποντα και 2/2 τρίποντα, ενώ είχε και περισσότερες ασίστ (5-2).

Με τον Όλεσον να φτάνει τους 8 πόντους η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 26-18, διατηρώντας τον έλεγχο του αγώνα. Για τη Φενέρμπαχτσε έδινε λύσεις ο Μαχμούτογλου (29-30), όμως ο Χουέρτας με λέι απ έγραψε το 31-36 στο 25', δίνοντας ξανά αέρα πέντε πόντων στην ομάδα του. Τελικά, η Φενέρ με σερί 5-0 έγραψε το 39-37, πριν ισοφαρίσει ο Ντόρσεϊ (39-39), σε ένα ματς που οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες ασίστ (3-9), αλλά και 4/13 τρίποντα.

Ματς για γερά νεύρα στην επανάληψη

Στην επανάληψη, το ντέρμπι καλά κρατούσε μέχρι που ο Παπανικολάου έγραψε το 41-46 και χάρισε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του. Μάλιστα, στο 25ο λεπτό του αγώνα ο Έλληνας φόργουορντ έφτασε τους 11 πόντους κάνοντας το 44-50 υπέρ της Μπαρτσελόνα. Σταδιακά οι Μπογκντάνοβιτς και Μπιέλιτσα ανέβασαν την απόδοσή τους και μείωσαν σε 56-58 με το τέλος του γ' δεκαλέπτου.

Κι ενώ το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, ο Μαχμούτογλου κρατούσε τη Φενέρ μέσα στο παιχνίδι, στο δ' δεκάλεπτο πήρε το όπλο του ο Μαρσελίνιο Χουέρτας. Ο Ισπανός άσος πέτυχε επτά διαδοχικούς πόντους και έγραψε το 63-67 στα 4.11'' για το τέλος του αγώνα, σε ένα καθοριστικό σημείο που οι Τούρκοι πίεζαν. Σε μία διεκδίκηση ριμπάουντ στο 36' ο Ντόρσεϊ αποβλήθηκε με 5ο φάουλ και κάθισε στον πάγκο, ωστόσο ο Παπανικολάου με επιθετικό ριμπάουντ στο 1.30'' για το τέλος του αγώνα έδωσε ασίστ στον Χουέρτας που έγραψε το 67-72 με τρίποντο!

Στα 35'' για το τέλος ο Πρέλτζιτς μείωσε σε 69-72, αλλά στη συνέχεια έκανε το φάουλ και ο εξαιρετικός Χουέρτας έκανε το 69-74. Πρέλτζιτς και Μπογκντάνοβιτς έχασαν τα διαδοχικά τρίποντα στη συνέχεια. Στα 18'' ο Παπανικολάου έχασε τις βολές και έκανε και φάουλ στον ΜακΚάλεμπ που πέτυχε και το καλάθι. Έχασε τη βολή όμως και ο πανταχού παρών Μπιέλιτσα έγραψε το 73-74 στα 11'' για τη λήξη! Ο Χουέρτας έγραψε το 73-76 με 2/2 βολές, όμως ο Μπογκντάνοβιτς αστόχησε στο τρίποντο για την ισοφάριση.

Πρόταση γάμου στο ημίχρονο

Στο ημίχρονο έγινε πρόταση γάμου από έναν φανατικό οπαδό της Φενέρμπαχτσε και το ζευγάρι ήταν ντυμένο με φανέλες της αγαπημένης τους ομάδας.