2014-01-10 22:04:52
Φωτογραφία για Εφές-Ουνικάχα Μάλαγα 72-74
Η Μάλαγα άνοιξε λογαριασμό στο ΤΟΡ 16, καθώς σε ένα δραματικό παιχνίδι κατάφερε να αποδράσει με 74-72 από την έδρα της Εφές.

Η εξέλιξη ήταν δραματική και στα τελευταία δευτερόλεπτα τα πάντα κρίθηκαν από τη γραμμή των βολών. Η Μάλαγα πήρε την πρώτη της νίκη στο ΤΟΡ 16 κερδίζοντας μέσα στο Αμπντί Ιπεκτσί την Εφές με 74-72. Αντίθετα οι Τούρκοι έπειτα από δύο αγωνιστικές δεν έχουν καταφέρει ακόμα να πάρουν το πρώτο τους ροζ φύλλο. Κορυφαίοι για τους Ισπανούς ήταν οι Ζόραν Ντράγκιτς και Ράιαν Τούλσον που σκόραραν από 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ η ψυχραιμία του Φραν Βάσκεθ στο τέλος έπαιξε καθοριστικό ρόλο.

Ο αγώνας

Νευρικά ξεκίνησε το παιχνίδι η Εφές με αποτέλεσμα η Μάλαγα να βρει την ευκαιρία και να ξεκινήσει με ένα επιμέρους 7-2 (στο 1'). Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να μπουν στο κλίμα του αγώνα και μετά από ένα λεπτό ισοφάρισαν σε 7-7. Μετά από αυτό το αναγνωριστικό ξεκίνημα οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ χωρίς όμως κάποια από τις δύο να μπορεί να πάρει μία διαφορά μεγαλύτερο των 2 πόντων (13-13 στο 6'). Η περίοδος τελικά ολοκληρώθηκε με τους Ισπανούς να προηγούνται με 20-17.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς οι άμυνες κι η αστοχία είχαν τον πρώτο λόγο (21-21 στο 12'). Οι προπονητές δεν φοβήθηκαν να πειραματιστούν ρίχνοντας στη μάχη τους νεαρούς παίκτες που είχαν στη διάθεση τους (Τσεντί Οσμάν και Ντομάντας Σαμπόνις), όμως το πάθος δεν ήταν αρκετό για εύκολα καλάθια (27-26 στο 15'). Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς για τους δύο διεκδικητές της νίκης (36-37 στο 20').

Βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ και πιέζοντας τη μπάλα σε όλο το γήπεδο η Εφές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με σερί 7-0 (43-37 στο 21'). Ο Μπιρκάν Μπατούκ ήταν ο παίκτης κλειδί για τον Βαγγέλη Αγγέλου που είδε τον Τούρκο γκαρντ/φόργουορντ να αναλαμβάνει ηγετικό ρόλο σε άμυνα και επίθεση. Βλέποντας την κατάσταση να ξεφεύγει Κάνερ Μέντλεϊ και Βάσκεθ ανέλαβαν δράση επιθετικά και σε συνδυασμό με την μη παρουσία του Μπατούκ που αποσύρθηκε στο πάγκο κατάφεραν να μειώσουν σε 45-43 (24'). Αυτή, όμως ήταν η αρχή του επιμέρους 11-4 που έτρεξαν οι Ισπανοί (47-48 στο 26'). Η επιστροφή του Τούρκου σε συνδυασμό με την αφύπνιση των των Χόπσον, Σαβάνοβιτς έδωσε την ευκαιρία στην Εφές να ολοκληρώσει την τρίτη περίοδο έχοντας τα ηνία στο σκορ με 59-54.

Η Ανδαλουσιανοί στο τέταρτο δεκάλεπτο έψαξαν τον αιφνιδιασμό κάτι που τους δικαίωσε αφού επέστρεψαν δυναμικά (63-63 στο 32'). Από τότε που το ρολόι έδειχνε να απομένουν 7 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα χρειάστηκε να περάσουν 2,5 λεπτά μέχρι ο Μπατούκ με τρίποντο να αλλάξει εκ νέου το σκορ (66-63 στο 35'). Το... ντέρμπι κρατούσε καλά και η ψαλίδα στο σκορ δεν άνοιγε (66-66, 68-68, 69-70). Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 69-70. Τζαμόν Γκόρντον αρχικά και Σκότι Χόπσον στη συνέχεια αστόχησαν με αποτέλεσμα όταν στα 9'' ο Βάσκεθ πήρε το ριμπάουντ να του γίνει αμέσως φάουλ στέλνοντας τον στις βολές. Ο Ισπανός σέντερ ευστόχησε και στις δύο κάνοντας το 69-72. Στην τελευταία επίθεση των Τούρκων η μπάλα πήγε στα χέρια του Χόπσον με τον Σουάρεθ να του κάνει φάουλ στα 6'' με σκοπό να μην εκτελέσει τρίποντο. Ο πρώην παίκτης του Κολοσσού ήταν ψύχραιμος έχοντας 2/2 (71-72). Στην επαναφορά ο Μπατούκ πρόλαβε και αφήνοντας να κυλίσει μόλις 1 δευτερόλεπτο έστειλε τον Τούλσον στις βολές με τον Αμερικανό να είναι αλάνθαστος (71-74 στα 5''). Η ρουλέτα των βολών, όμως δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στα 3'' ο Γκόρντον δέχτηκε το φάουλ από τον Βάσκεθ. Ο Αμερικανός ευστόχησε στην πρώτη (72-74) και επίτηδες αστόχησε στην δεύτερη, όμως ο Γκονλούμ δεν κατάφερε να ευστοχήσει με το φόλοου.