2014-01-12 17:47:06
Φωτογραφία για 0-0 και… χέρι-χέρι Ατλέτικο-Μπαρτσελόνα
Ισόπαλοι 0-0 αναδείχθηκαν στο "Βιθέντε Καλντερόν" οι δύο πρωτοπόροι του ισπανικού πρωταθλήματος Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα, δίνοντας την ευκαιρία στη Ρεάλ Μαδρίτης να πλησιάσει στους τρεις βαθμούς αν κερδίσει στη Βαρκελώνη την Εσπανιόλ.

Ροχιμπλάνκος και μπλαουγκράνα διαθέτουν εξαιρετικές επιθέσεις με 47 και 53 γκολ αντίστοιχα μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα, αλλά τα μεγάλα τους όπλα Κόστα και Μέσι, όπως φυσικά και οι υπόλοιποι, έμειναν άσφαιροι.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν λιγοστές ευκαιρίες για να σκοράρουν και ήταν αναποτελεσματικές. Οι Κουρτουά και Βαλντές κράτησαν απαραβίαστες τις εστίες τους στις λίγες φορές, που χρειάστηκε να επέμβουν.

Ουσιαστικά στο α' μέρος σημειώθηκε μόλις μία μεγάλη ευκαιρία, όταν Αρντά Τουράν δεν κατάφερε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να νικήσει τον Βαλντές.

Ο Λιονέλ Μέσι ξεκίνησε από τον πάγκο και αντικατέστησε τον τραυματία, Αντρές Ινιέστα, στο 46', αλλά κι αυτός έμεινε στα ρηχά. Ο αργεντίνος είχε μόνο μία καλή στιγμή, ένα πλασέ στο 80', με τον Τιμπό Κουρτουά να μπλοκάρει.

Λίγο νωρίτερα ο Ντιέγκο Κόστα είχε απειλήσει τον Βαλντές, αλλά τα δίχτυα... δεν κουνήθηκαν. Ούτε η είσοδος του Νεϊμάρ στα τελευταία λεπτά ήταν αρκετή για να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι και η λευκή ισοπαλία ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Γρανάδα - Βαγιαδολίδ 4-0 (12' Μουρίγιο, 22' και 55' Ρέθιο, 78' Ελ-Αραμπί)

Σάββατο

Μπιλμπάο - Αλμερία 6-1 (6' Μίκελ Ρίκο, 11' Αντέρ Ερέρα, 30' Λαπόρτ, 52' Αντούριθ, 68' και 87' πέν. Ιμπάι Γκόμεθ / 34' Μπαρμπόζα)

Θέλτα - Βαλένθια 2-1 (50' και 78' Τσάρλες / 23' Ντάνι Παρέχο)

Ατλέτικο - Μπαρτσελόνα 0-0

Έλτσε - Σεβίλλη (23:00)