2014-02-01 20:27:43
Φωτογραφία για Ηλυσιακός-Πανελευσινιακός 84-75
Βαθιά βαθμολογική ανάσα για τον Ηλυσιακό ο οποίος επικράτησε με σκορ 84-75 του Πανελευσινιακού και πέτυχε την 5η του νίκη στο πρωτάθλημα, στην προσπάθεια που κάνει να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Στο ντέρμπι ουραγών της 16ης αγωνιστικής της Basket League ΟΠΑΠ, o Ηλυσιακός επιβλήθηκε με 84-75 και πέτυχε την 5η της νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης και δεν επέτρεψαν στον Πανελευσινιακό να ελπίζει σε "διπλό".

Ο πρωταγωνιστής

Μεγάλο παιχνίδι από τον Περικλή Δορκοφίκη ο οποίος ήταν εξαιρετικός στο παρκέ και πέτυχε 19 πόντους στη νίκη του Ηλυσιακού, με 2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/9 βολές, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, μαζεύοντας 21 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ουσιαστικά στο καλάθι και φάουλ του Δορκοφίκη στο 27' όταν έγραψε το 55-46 κι έδωσε ξανά προβάδισμα 9 πόντων στην ομάδα του.

Ο αριθμός του αγώνα

Τα 45 ριμπάουντ του Ηλυσιακού εκ των οποίων τα 17 ήταν επιθετικά, έχοντας την ευκαιρία για δεύτερες επιθέσεις. Στην αντίπερα όχθη, ο Πανελευσινιακός είχε μόνο 8 επιθετικά ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Πολύ καλό ξεκίνημα από τον Ηλυσιακό ο οποίος προηγήθηκε με 5-0 και 9-2, δείχνοντας αποφασιστικότητα να μην αφήσει περιθώρια στον Πανελευσινιακό για να ελέγξει το ρυθμό του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν παροδικά, αλλά ο Δορκοφίκης με τρίποντο έκανε το 16-7 στο πεντάλεπτο. Ο Μποντζ με φόλλου έγραψε το 23-17 στο τέλος του α' δεκαλέπτου.

Ο Φαγιέ μείωσε σε 33-28 για τον Πανελευσινιακό στο 13ο λεπτό του αγώνα, ωστόσο οι γηπεδούχοι με τους Καυκή και Πίγκραμ κατάφεραν να ξεφύγουν με 12 πόντους (42-30). Με αιχμή του δόρατος τον Τέρνερ, ο Πανελευσινιακός προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ, ωστόσο ο Χατζής (που είχε κάνει εξαιρετικό ματς κόντρα στον Ολυμπιακό), ευστόχησε σε τρίποντο κι έγραψε το 49-37 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Τέρνερ κάρφωσε για το 49-44 και μείωσε στους 5 πόντους, ενώ με τρίποντο του Νίκου το σκορ έγινε 50-47 στο 25'. Ένα καλάθι και φάουλ του Δορκοφίκη έγραψε το 55-46 στο 27' και ουσιαστικά έδωσε πνοή στην ομάδα των Ιλισίων που έδειχνε για πρώτη φορά στο παιχνίδι να έχει πιεστεί.

Στο ξεκίνημα του δ' δεκαλέπτου, ο Ιωάννου με λέι απ έγραψε το 64-55 στο 32' και ξανάφερε την ομάδα του στο +12. Έκτοτε, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο κι έτσι το τελικό 84-75 έγραψε ο Χατζής με βολές.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 49-37, 62-52, 84-75

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 9(1), Αντωνάκης, Χατζής 14(2), Δορκοφίκης 19(3), Στέφενς 7, Βαβάτσικος, Ιωάννου 13, Τζουγκαράκης, Μποντζ 6, Πίγκραμ 16(3).

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 6, Παπαμακάριος 18(2), Αράπης, Ρος, Τζόουνς 16(1), Φαγιέ 10, Φίσερ 2, Τέρνερ 12, Μάντζαρης 8(1), Αβραμίδης 3(1).