2014-02-01 22:06:00
Φωτογραφία για Μοιράστηκαν γκολ και παράπονα για τη διαιτησία στο Ηράκλειο
Ισόπαλη με 1-1 έληξε η μάχη της Κρήτης ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Παναθηναϊκό με τις δυο ομάδες να σκοράρουν από μια φορά και να μοιράζονται τον ένα βαθμό της νίκης. Από ένα ημίχρονο θα λέγαμε ότι είχαν και οι δύο ομάδες (ο Παναθηναϊκός το πρώτο, ο ΟΦΗ το δεύτερο), με το «τριφύλλι» να ανοίγει το σκορ στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης με το γκολ του Κλωναρίδη, έπειτα από όμορφη αντεπίθεση και τον Ζε Εντουάρντο να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 89’ έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κατώτεροι από τους γηπεδούχους που είχαν την υπεροχή και τις φάσεις χωρίς όμως να καταφέρουν να πετύχουν ένα τέρμα και ισοφάρισαν με ένα γκολ που προήλθε από καθαρό οφσάιντ του Ροβίθη που μετατράπηκε σε πέναλτι και αποβολή του Ρισβάνη. Παράλληλα στον ΟΦΗ διαμαρτύρονται ότι το γκολ των πράσινων ξεκίνησε από φάουλ του Μπεργκ στον Ζε Εντουάρντο. Έπειτα κι από αυτό το αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός πήγε στους 40 βαθμούς και έπιασε τον Ατρόμητο, ο οποίος παίζει αύριο με τον Απόλλωνα εκτός έδρας και έχει την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά, ενώ από την άλλη μεριά οι Κρητικοί πιάνουν την Ξάνθη έχοντας 27 βαθμούς
. Με παίκτη λιγότερο τελείωσαν το ματς οι «πράσινοι» μιας κι ο Ρισβάνης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στη φάση του πέναλτι! Για άλλη μία σεζόν η επίσκεψη του Παναθηναϊκού στο "Θεόδωρος Βαρδινογιάννης" για το παιχνίδι με τον ΟΦΗ, συνδυάστηκε με επίθεση σε έναν από τους νεαρούς ποδοσφαιριστές του. Πέρυσι ήταν ο Χάρης Μαυρίας, ο οποίος στο ισόπαλο 2-2 χτυπήθηκε από οπαδό των γηπεδούχων μετά από μία φάση στη γραμμή του πλάγιου άουτ. Φέτος, ήταν η σειρά του Στέφανου Καπίνο να γνωρίσει την... τοπική φιλοξενία. Δευτερόλεπτα μετά το γκολ του Κλωναρίδη στο 41', ένας εκ των θεατών πέταξε έναν αναπτήρα προς το μέρος του και τον χτύπησε στο πρόσωπο. Το αποτέλεσμα ήταν να σωριαστεί στο έδαφος και να σηκωθεί μετά από μερικά λεπτά, αφού δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες. Το αξιοσημείωτο ήταν ότι στον πρώτο γύρο, στο ματς του "Απόστολος Νικολαΐδης" οι παράγοντες του ΟΦΗ άφηναν υπονοούμενα για κακή φιλοξενία και τόνιζαν ότι δυσάρεστα φαινόμενα δεν συμβαίνουν στην έδρα τους...