2014-02-15 20:05:40
Φωτογραφία για Ίκαρος Χαλκίδας-Τρίκαλα 81-74
Ο Ίκαρος πήρε τη νίκη που είχε ανάγκη απέναντι στα Τρίκαλα με 81-74, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Ρόμπερσον, Ρίτσαρντς.

Ο Ίκαρος Χαλκίδας πήρε σημαντική νίκη απέναντι στα Τρίκαλα εντός έδρας, καθώς επικράτησε με 81-74 της ομάδας του Κώστα Φλεβαράκη.

Οι γηπεδούχοι μετά το πρώτο δεκάλεπτο ισορρόπησαν το παιχνίδι και κατάφεραν στο τέλος να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Ρίτσαρντς τελείωσε την αναμέτρηση, σημειώνοντας 16 πόντους (2/3 βολές, 1/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα) και βοηθώντας τον Ίκαρο να πάρει τη νίκη απέναντι στα Τρίκαλα.

Ο αριθμός

Ο Ρίτσαρντς μάζεψε 12 ριμπάουντ (τα 9 ήταν αμυντικά και 3 επιθετικά), δημιουργώντας πολλά προβλήματα στους φιλοξενούμενους.

Που κρίθηκε το ματς

Ο Άσκα με σουτ δύο πόντων έκανε το 63-52 στο 29ο λεπτό του αγώνα και ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα τα Τρίκαλα δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Ο αγώνας:

Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα εννέα πόντων (22-13). Στη συνέχεια, όμως οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ισορροπήσουν τον αγώνα και με τους Ρόμπερσον και Ρίτσαρνς πέρασαν μπροστά στο σκορ, αφού πρώτα πλησίασαν στους πέντε πόντους  με καλάθι του Γιάννη Γκαγκαλούδη (42-47).

Ο Ρίτσαρντς ισοφάρισε σε 47-47 στο 24ο λεπτό του αγώνα, με τον Γιάννη Γκαγκαλούδη να σημειώνει το 52-49 στο 25΄. Ο Ρόμπερσον έκανε το 54-49 για να κάνει ο Ρίτσαρντς με εύστοχο σουτ τριών πόντων το 57-49 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι άρχισαν να ξεφεύγουν από την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη.

Ο Στραντ με δύο εύστοχες βολές ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (59-51), ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 61-51 δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Ματαλόν με 1/2 βολές μείωσε σε 61-52 για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 63-54, έπειτα από καλάθι του Πάνου. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα τα Τρίκαλα δεν κατάφεραν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση με τον Ίκαρο να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα με 81-74 και να "ξεκολλάει" από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της Basket League ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-42, 63-54, 81-74.

Ίκαρος Χαλκίδας (Γιαπλές): Στραντ 11(1), Ρόμπερσον 16(4), Γούντολ 2, Άσκα 13, Σούτον 9, Γκαγκαλούδης 14, Σπανός, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 16(4).

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 19(3), Περούνισιτς 12(4), Γιούινγκ 11, Γιαννακίδης 1, Πέτροβιτς 9(3), Πορίνι, Σαπ 9(1), Δεληγιάννης, Ματαλόν 1, Πάνος 12, Νικολόπουλος.