2014-02-16 20:53:15
Φωτογραφία για ΞΕΠΕΡΑΣΕ... ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ Η ΕΦΕΣ
Η Αναντολού Εφές άφησε πίσω της την ήττα από τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα, και πήρε σπουδαίο διπλό κόντρα στην Πινάρ Καρσίγιακα με 76-80 για την 18η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου μ' αυτή της τη νίκη ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έστω και προσωρινά καθώς εκκρεμεί ακόμη το ματς της Γαλατάσαραϊ με την Αλιάγα Πεκτίμ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν παρουσίαζαν αξιοσημείωτες διαφορές και ήταν κοντά στο σκορ, αλλά μετά το ημίχρονο η Εφές πήρε... φόρα έχοντας επιμέρους σκορ 16-27 και έτσι κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 74-80.

Πρώτος σκόρερ από την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς με 16 πόντους και τον ακολούθησε ο Κερέμ Γκονλούμ με 13 πόντους. Ο Κώστας Βασιλειάδης στα 15 λεπτά που αγωνίστηκε είχε έξι πόντους.

Από την πλευρά της Καρσίγιακα, που πριν από μερικές μέρες στέφθηκε Κυπελλούχος Τουρκίας, ξεχώρισε ο Εστεμπάν Μπατίστα με 19 πόντους αλλά και οι Ρόμπερτ Ντίξον και Τζον Ντίμπλερ με 18 πόντους ο καθένας.