2014-03-01 00:04:27
Φωτογραφία για Επεσε στη Πόλη ο Ολυμπιακός και έβαλε φωτιά στη δεύτερη θέση
Έχασε με 78-74 αλλά δεν χάθηκε ο Ολυμπιακός στην Πόλη! Οι πρωταθλητές Ευρώπης, χωρίς τον Βασίλη Σπανούλη, πάλεψαν απέναντι στην Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αλλά δεν τα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Ωστόσο, κράτησαν τη διαφορά των 13 πόντων από το πρώτο ματς του ΣΕΦ. Πλέον, σε κάθε αγωνιστική Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, Φενέρμπαχτσε και Μάλαγα θα δώσουν... τρελή μάχη για τη δεύτερη θέση. Περπέρογλου και Σλούκας έκαναν ό,τι μπορούσαν αλλά δεν τα κατάφεραν κόντρα στους Τούρκους που πήραν και κάποια σφυρίγματα. Τρομεροί για την Φενέρ οι Κλέιζα και ΜακΚάλεμπ που πέτυχαν από 21 και 20 πόντους. Παρά την ήττα από την Φενέρμπαχτσε, ο Γιώργος Μπαρτζώκας έμεινε ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του. «Δεν μπορώ να έχω παράπονο για τους παίκτες μου, προσπαθήσαμε και στα 40 λεπτά του αγώνα, χωρίς τον Σπανούλη στη διάθεση μας, και είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε. Σε ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού, ένα ακόμη σημαντικό στοιχείο κατά τη γνώμη μου ήταν η τεχνική ποινή η οποία δέχτηκα
. Ακόμη και τώρα δεν έχω καταλάβει τον λόγο που δέχτηκα αυτή την τεχνική ποινή. Δεν ήταν δίκαιο, όχι για εμένα, αλλά για τον Ολυμπιακό», είπε αρχικά ο τεχνικός των Πειραιωτών. Στο γεγονός ότι ετοίμασε την ομάδα του να παίξει καλύτερη άμυνα στάθηκε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς. «Ετοιμάσαμε την ομάδα να παίξει πολύ καλύτερα αμυντικά από ό,τι έπαιξε στο πρώτο μεταξύ μας παιχνίδι. Και θεωρώ πως τα καταφέραμε. Κάποια στιγμή που βρεθήκαμε μπροστά με δέκα πόντους στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός έπαιξε καλή άμυνα, αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει στην επίθεση, θυμάμαι 4-5 επιθέσεις που δεν μπόρεσαν και αυτό ήταν αποτέλεσμα της άμυνας μας. Είμαι ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας μας και η τελική διαφορά των τεσσάρων πόντων δεν νομίζω πως αντικατοπτρίζει τι ακριβώς έγινε στα 40 λεπτά της αναμέτρησης. Αυτό όμως, είναι λογικό αφού αντιμετωπίσαμε την ομάδα που είναι Πρωταθλήτρια Ευρώπης τα τελευταία δύο χρόνια. Ξέρουν πώς να παλεύουν, πώς να μην παρατούν κανένα παιχνίδι και να δίνουν μάχη ως το τελευταίο δευτερόλεπτο και γι’ αυτό είναι μια εξαιρετική ομάδα», είπε αρχικά ο «Ζοτς»