2014-03-16 19:00:29
Φωτογραφία για Η ΑΕΚ νίκησε, αλλά έδωσε και πάλι δικαιώματα...
Η ΑΕΚ είχε την πολυτέλεια να χαλαρώσει από πολύ νωρίς στην αναμέτρηση με την Τριγλία Ραφήνας, αφού «καθάρισε» το ματς στο 24ο λεπτό και στη συνέχεια... κατέβασε ταχύτητα. Οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, μετά από όμορφη ατομική προσπάθεια του Πλατέλλα, ο οποίος στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της Ραφήνας έκανε το 1-0. Η Ένωση συνέχισε να πιέζει, με τον Τραϊνό Δέλλα, να φωνάζει στους παίκτες του να μην χαλαρώνουν. Η Επόμενη καλή φάση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 16’, όταν ο Πόποβιτς έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή της Τριγλίας, όμως ο Αφουξενίδης  μπλόκαρε. Τελικά η ΑΕΚ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 22’. Ο Πλατέλλας ήταν σε ρόλο δημιουργού αυτή τη φορά, αφού ήταν εκείνος που έδωσε την ασίστ στον Ντακόλ, με τον τελευταίο να κάνει το 2-0 για την Ένωση. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια χαλάρωσης, ωστόσο ούτε τότε η Τριγλία κατάφερε να απειλήσει
. Η μοναδική αξιόλογη φάση για την ομάδα της Ραφήνας σημειώθηκε στο 89’, όταν μετά από λάθος του Τσουμάγκα, ο Μπαντούνας σούταρε και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Βούρα. Έτσι, η ΑΕΚ πήρε μία ακόμα νίκη, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Γ΄Εθνικής και συνέχισε την πορεία της προς τη Football League. Ο Τραϊανός Δέλλας δεν έμεινε ικανοποιημένος από την εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος καθώς θεωρεί πως έδωσε δικαιώματα. «Σήμερα ήρθαμε να παίξουμε σε ένα γήπεδο που δύο φορές δεν κερδίσαμε μέχρι σήμερα. Αυτό έγινε σήμερα απέναντι σε μια καλή ομάδα. Είχαμε δύο πρόσωπα. Ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και ένα μέτριο δεύτερο. Δώσαμε και πάλι δικαιώματα από δικά μας λάθη. Δεν θα κουραστώ, είναι ακόμη ένα παιχνίδι για εμάς, πιο κοντά στην άλλη κατηγορία. Υπάρχει έλλειψη συγκέντρωσης και θα το δουλέψουμε. Δεν δουλεύεται αυτό, πρέπει να το έχεις 90 λεπτά. Μέσα από συζήτηση και δουλειά θα το βρούμε».