2014-03-22 00:08:07
Φωτογραφία για ΘΡΙΛΕΡ ΚΑΙ... ΚΑΤΑΡΑ ΣΤΟ ΜΙΛΑΝΟ!
Σε έναν αγώνα που η Αρμάνι αγωνίστηκε χωρίς τον Κιθ Λάνγκφορντ λόγω τραυματισμού, η Εφές του Βαγγέλη Αγγέλου είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά... κατάφερε στο τελευταίο 3λεπτο του ματς να τα κάνει... σαλάτα, -λες και την κυνηγάει κάποια κατάρα, αφού είναι πολλά τα παιχνίδια που έχει χάσει στα τελευταία λεπτά- και γνώρισε τελικά την ήττα με 76-69.

Τόσα που αν τα είχε πάρει, θα ήταν γερά στο κόλπο της πρόκρισης. Πάντως, το αποτέλεσμα είναι ευνοϊκό για τον Ολυμπιακό αφού οι Τούρκοι μετά από αυτή την ήττα πλέον δεν έχουν ούτε μαθηματικές ελπίδες.

Η ιταλική ομάδα εμφανίστηκε φοβερά επηρεασμένη από την απουσία του κορυφαίου παίκτη της, Κιθ Λάνγκφορντ, αλλά χάρη στον σπουδαίο Κέρτις Τζέρελς ο οποίος έπαιξε και για τον αποντα συμπαίκτη και φίλο του κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Εφές και να φτάσει στην όγδοη νίκη της σε έντεκα αγώνες του Top 16.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις αλλά πληγώθηκε από το μικρό «βάθος» στον πάγκο και την έλλειψη δυνάμεων στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-39, 49-53, 76-69

ΑΡΜΑΝΙ (Μπάνκι): Τζεντίλε 15, Τσερέλα, Μέλι 2, Χάκετ 10, Κάνγκουρ 5 (1), Σάμιουελς 14, Ουάλας, Λαβάλ 3, Μος 10 (2), Τζέρελς 17 (3).

ΕΦΕΣ (Αγγέλου): Μπάλμπαϊ, Όσμαν, Βασιλειάδης 12 (2), Μπατούκ 7 (1), Γκονλούμ 6, Κιλιτσλί 4, Σαβάνοβιτς 3 (1), Γκόρντον 12, Πλάνινιτς 9, Μπιέλιτσα 16 (2).