2014-04-02 18:21:52
Φωτογραφία για ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ...
Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 3-0 σετ τα Βριλήσσια στον 1ο ημιτελικό που διεξήχθη στο Ρέντη.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση τους στους τελικούς του Πρωταθλήματος της Α1 Βόλεϊ Γυναικών πραγματοίησαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού. Η ομάδα μας κέρδισε το απόγευμα της Τετάρτης στο Κλεστό Γυμναστήριο "Μελίνα Μερκούρη" με 3-0 σετ τα Βριλήσσια στον 1ο ημιτελικό της διοργάνωσης και θέλει άλλη μια νίκη το Σάββατο (16:30) στα Βριλήσσια για να πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς με στόχο να υπερασπιστεί τον τιτλο που κατέκτησε την περσινή αγωνιστική περίοδο.

Στο 1ο σετ η ομάδα μας εισήλθε νωθρά στο παιχνίδι και επέτρεψε στην αντίπαλο της να προηγηθεί στην αρχή με 3-4 και 4-5. Στη συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός έφτασε πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6) και προηγήθηκε και με 10-7. Τα Βριλήσσια πίεσαν ισοφάρισαν σε 10-10 και 12-12 αλλά η ομάδα μας σταθεροποίησε την απόδοση της και έφτασε στο 25-16. Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-1 και 5-2 και πήγε ... ξεκούραστος έως το τεχνικό τάιμ άουτ (8-5). Η ομάδα των Βριλησσίων δεν επέτρεψε όμως στις παίκτριες του Γιάννη Νικολάκη να ξεφύγουν με πάνω από 3 πόντους αλλά τα Βριλήσσια και με την βοήθεια των διαιτητών ισοφάρισαν σε 21-21.

Ο Ολυμπιακός όμως πήρε τους πόντους που έπρεπε και έφτασε στο 2-0. Στο 3ο σετ τα Βριλήσσια πίεσαν και ρίσκαραν μ' αποτέλεσμα να προηγηθούν με 5-8 και στη συνέχεια με 10-12. Η Κωνσταντίνου όμως ισοφάρισε με μπλοκ σε 12-12. Η Γιώτα με άσο γράφει το 14-13 και η Κωνσταντίνου πάλι το 15-13. Η Χαντάβα μειώνει σε 15-14 και η ομάδα της φτάνει στο 15-16. Η Κοσμά μειώνει σε 17-18 αλλά η Τουριάφ με άσο κάνει το 17-19. Η Κοσμά με άουτ διατηρεί τη διαφορά στο +2 (18-20) για τα Βριλήσσια αλλά η ομάδα μας μ΄ένα σερί 3-1 ισοφαρίζει σε 21-21. Η Τένεβα μ' άσο δίνει προβάδισμα (22-21) στον Ολυμπιακό και πάλι η Βουλγάρα κάνει το 24-23 με πλασέ. Η Κοσμά δίνει τη λύση με φοβερή προσπάθεια (25-24) αλλά η Χαντάβα ισοφαρίζει σε 25-25. Η Κις "γράφει" το 25-26 αλλά πάλι η Χαντάβα ισοφαρίζει σε 26-26. Η Μονζόνι ισοφαρίζει σε 27-27 και η Τένεβα σε 28-28 και σε 29-29. Η Γιώτα κάνει το 30-30 και το 31-30. Με άουτ της Χατζηνικολάου το σκορ πάει στο 32-31 αλλά με άουτ της Κις έχουμε το 32-32 και μετά το 33-33. Η Μονζόνι ισοφαρίζει πάλι σε 34-34 η Τένεβα δίνει προβάδισμα 35-34 και η Τσέχα "καθαρίζει" τη νίκη με 36-34.