2014-04-06 21:06:40
Φωτογραφία για Ένας...αγνώριστος Ολυμπιακός έσωσε τον ΠΑΣ Γιάννινα
Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση που έγινε για την 33η αγωνιστική της Super League. Οι Ηπειρώτες, οι οποίοι με αυτή τη νίκη σώθηκαν και μαθηματικά, μπήκαν δυνατά στο ματς αφού πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Μιχαήλ, ενώ ο Βίλα στο 14΄ έκανε το 2-0. Ο Μίτσελ από την άλλη ξεκίνησε το ματς με πολλές αλλαγές και δύο παίκτες από την ομάδα νέων, τους Βούρο και Σάλιακα. Όπως φάνηκε, οι Πειραιώτες είχαν το μυαλό τους περισσότερο στον επαναληπτικό του Κυπέλλου στην Τούμπα και γι’ αυτό ο Ισπανός τεχνικός προτίμησε να ξεκουράσει πολλούς παίκτες, ενόψει του πολύ σημαντικού ματς με τον ΠΑΟΚ. Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε μεγάλη ανάγκη τους βαθμούς, ώστε να μην αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με την παραμονή του στην κατηγορία και γι’ αυτό ξεκίνησε και πολύ δυνατά στην αναμέτρηση! Πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, στην πρώτη φάση του αγώνα μόλις στα 40 δευτερόλεπτα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ίλιτς, ο Μιχαήλ πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρομπέρτο, κάνοντας έτσι το 1-0! Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς στην συνέχεια, αλλά στο 14΄ και σε μία κόντρα επίθεση των Ηπειρωτών η οποία ξεκίνησε από τα δεξιά, η μπάλα κατέληξε στον Βίλα, ο οποίος πλάσαρε σωστά κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του Πετράκη, η οποία ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση! Οι παίκτες του Μίτσελ, ο οποίος κατέβασε μία εναλλακτική ενδεκάδα με δύο νέα παιδιά (Βούρος, Σάλιακας), προσπάθησαν να σημειώσουν κάποιο γκολ αλλά οι προσπάθειες των Σαβιόλα, Πελέ και Σάλιακα κατέληξαν έξω από την εστία του Βελλίδη
. Τελικά, μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και ο ΠΑΣ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 2-0, το οποίο του έδινε ένα πολύ καλό… μαξιλαράκι ενόψει της επανάληψης! Ο Μίτσελ στην ανάπαυλα πέρασε στο ματς τους Βαλντέζ και Ιμπαγάσα, αποσύροντας τους Σέποβιτς και Βούρο και έδωσε περισσότερη εμπειρία, αλλά αι επιθετική ορμή στην ομάδα του. Ο Ολυμπιακός πίεσε σε όλο το δεύτερο μέρος τον ΠΑΣ, τον οποίο είχε κλείσει στο μισό γήπεδο, με τον Ρομπέρτο να είναι… θεατής! Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο γκολ, αλλά ή ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια ή ο Βελλίδης έδιωχνε σωστά τις προσπάθειες των «ερυθρόλευκων».