2014-04-16 21:14:15
Φωτογραφία για ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΤΣΣΚΑ... ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟ 1-0 ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΟ!
Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 77-74 από την... απαράδεκτη ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση.

Οι «πράσινοι», που βρέθηκαν και στο -13 στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασαν να προηγούνται με +5 τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο Γουίμς φρόντισε να στείλει το ματς στην παράταση, εκεί όπου ο Διαμαντίδης έχασε πολλά σουτ, ο Παναθηναϊκός έμεινε για 4:40 χωρίς σκορ και φυσικά οι Ρώσοι έφτασαν στη νίκη, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Γουίμς (21π.) και Χριάπα (17π., 11 ριμπ.) ήταν οι κορυφαίοι της ΤΣΣΚΑ, ενώ Λάσμε και Ματσιούλις είχαν από 14 πόντους για τον Παναθηναϊκό.

Μοιραίος στο τέλος ο Διαμαντίδης, που είχε 10 πόντους, 7 ασίστ, αλλά και 4 λάθη με 2/10 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 21-14, 40-33, 58-56, 72-72, 77-74.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Μίτσοβ 2, Φριτζόν 10, Τζάκσον 5, Πάργκο 1, Κρστιτς 5, Γουίμς 21, Βοροντσέβιτς, Κάουν 1, Χριάπα 17, Χάινς 15.

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 3, Μπατίστ, Φώτσης 6, Ούκιτς 2, Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 12, Γκιστ 9, Ματσιούλις 14, Ράιτ 10.