2014-04-22 00:03:57
Φωτογραφία για Με κατάθεση ψυχής πέτυχε σπουδαία νίκη ο Παναθηναϊκός
Ο Παναθηναϊκός ήθελε μόνο τη νίκη στο ΟΑΚΑ επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και τα κατάφερε! Οι παίκτες του Φραγκίσκου Αλβέρη νίκησαν 65-56 και μείωσαν τη σειρά σε 2-1. Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκό ήταν ο Λασμέ (13π.), ενώ ο Ράιτ είχε (10π.). Οι Μπράμος, Κάρι, Μπατίστ και Γκιστ είχαν από 2 πόντους, ο Ματσιούλις πρόσθεσε 6, ο Ούκιτς 5, ενώ άλλους τόσους είχε ο Μαυροκεφαλίδης. Για την ΤΣΣΚΑ, ο Ουίμς είχε 14π. και 10 ο Φριντζόν. Οι Μίτσοφ και Βορόντσεβιτς είχαν από 7, από 6 οι Πάργκο και Κρστιτς, από 4 οι Κάουν και Χάινς και 1 ο Χριάπα, που είχε 5 ριμπ. και 8 ασίστ. Με το… καλημέρα, ο Παναθηναϊκός, μπήκε «ζεστός» στο παρκέ και έφτασε γρήγορα στο 11-3, ενώ στη συνέχεια η διαφορά έφτασεδ στο +11 (20-9). Τελικά,η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 22-11. Στο δεύτερο 10λεπτο είδαμε το δείκτη του σκορ να πηγαίνει και στο +12 αλλά οι Ρώσοι επέστρεψαν και έφτασαν στο -2 (37-35). Ωστόσο, ένα πράσινο σερί 4 πόντων οδήγησε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 41-35
. Στο δεύτερο ημίχρονο, η «ομάδα του στρατού» μείωσε στον πόντο με τον Ουίμς αλλά το 43-42 έγινε 49-42 και τελικά η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 51-47. 6’ και 21’’ από το τέλος, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε το σκορ 53-52 και ο Ματσιούλις με 5ο φάουλ έκατσε στον πάγκο. Μάλιστα, 3’ και 21’’ για το τέλος ο Κρστιτς έβαλε μπροστά την ομάδα του με 58-59. Όμως στη συνέχεια ένα λάθος του Κρστιτς και ένα καλάθι του Λάσμε έκαναν το 63-59 και οι δύο βολές του Διαμαντίδη διαμόρφωσαν το τελικό 65-59. Ο Έτορε Μεσίνα τόνισε ότι το παιχνίδι ήταν καρμπόν με το πρώτο της σειράς, αν και είχε διαφορετικό νικητή. Αναλυτικά τα όσα είπε ο Ιταλός τεχνικός στη συνέντευξη Τύπου: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό. Άξιζε να νικήσει. Νομίζω ότι παίξαμε σκληρά, αλλά όχι με την ποιότητα που χρειαζόταν για να νικήσουμε. Νομίζω ότι κάναμε ό,τι και στο πρώτο παιχνίδι. Πήρε προβάδισμα ο Παναθηναϊκός και κάναμε λάθη. Πρέπει να ετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι, καθώς πλέον η σειρά είναι 2-1».