2014-04-23 19:54:02
Φωτογραφία για ΣΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ Ο ΘΡΥΛΟΣ! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ Σ. 3-1 ΣΕΤ
Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών επικράτησε με 3-1 σετ του Φοίνικα Σύρου στο Ρέντη και με 3-2 νίκες πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς όπου θα συναντήσει τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Στους τελικούς του Πρωταθλήματος Volleyleague προκρίθηκε ο Ολυμπιακός κερδίζοντας το απόγευμα της Τετάρτης στο Κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη τον Φοίνικα Σύρου με 3-1, αν και έχανε με 1-0, στον 5ο ημιτελικό της διοργάνωσης (3-2 νίκες).

Η ομάδα μας θα διεκδικήσει το 27ο Πρωτάθλημα της ιστορίας της απέναντι στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης έχοντας το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας (η σειρά θ’ αρχίσει την επόμενη εβδομάδα με δυο αγώνες στο Ρέντη). Οι παίκτες μας έχοντας και την συμπαράσταση του κόσμου ο οποίος ανταποκρίθηκε με το παραπάνω στο κάλεσμα τους και δημιούργησε φοβερή ατμόσφαιρα πήραν τον … τελικό των ημιτελικών και θα είναι και φέτος πιστοί στο ραντεβού τους με την ιστορία.

Στο 1ο σετ η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-12 αλλά ισοφάρισε σε 12-12 και προηγήθηκε με τον Βασίλη Κουρνέτα με 13-12
. Ο Ολυμπιακός συντήρησε μια διαφορά 2 πόντων φτάνοντας έως το 21-19 αλλά η Σύρος ισοφάρισε σε 21-21 και πήρε το σετ με 22-25. Η απώλεια του 1ου σετ πείσμωσε τους παίκτες του Δημήτρη Καζάζη και στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός πετούσε… φωτιές. Η ομάδα μας δεν είχε αντίπαλο μέσα στο γήπεδο και έδειξε από νωρίς πως θέλει την ισοφάριση. Προηγήθηκε με 5-1 και 11-3 και η Σύρος δεν μπόρεσε πολύ να διεκδικήσει κάτι από το σετ (25-15).

Στο 3ο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε και πάλι πολύ δυνατά αφού προηγήθηκε με 3-1 και 5-2 χάρις στον Κώστα Χριστοφιδέλη ενώ ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ και ο Μίλαν Γιούρισιτς ανέβασαν στροφές και η ομάδα έφτασε στο 16-11 με το σετ να τελειώνει στο 25-15. Στο 4ο σετ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 7-4 και 8-5 και έχοντας σταθερή απόδοση έφτασαν εύκολα στο 13-7. Οι παίκτες μας αντλώντας δύναμη από τον κόσμο έκαναν το 18-12 και χωρίς να αγχωθούν ιδιαίτερα πήραν το σετ και τη νίκη.

Τον αγώνα παρακολούθησε ο Πρόεδρος του Ολυμπιακού Μιχάλης Κουντούρης, ο Αντιπρόεδρος Αλέκος Αδαμαντόπουλος, ο Αντιπρόεδρος του ΤΑΑ Παντελής Ταρνατόρος, ο Γενικός Γραμματέας Γιάννης Δαλέζιος, ο Ταμίας του ΔΣ Δημοσθένης Λαζαρίδης και τα μέλη του ΔΣ Λεωνίδας Θεοδωρακάκης και Νίκος Σκανδαλάκης.

Μετά από το τέλος του αγώνα ο κόσμος αποθέωσε την ομάδα και φώναζε ρυθμικά "Αυτό είναι σωστό Πρωτάθλημα και Κύπελλο στον Ολυμπιακό".

Τα σετ: 22-25, 25-15, 25-15,25-18.