2014-05-21 21:24:38
Φωτογραφία για Αποχαιρέτησε με νίκη την Γ΄Εθνική η ΑΕΚ
Τις υποχρεώσεις της στην Football League 2, ολοκλήρωσε η ΑΕΚ. Η «Ένωση», η οποία εδώ και καιρό είχε κατακτήσει τον τίτλο του πρωταθλητή και είχε «σφραγίσει» τη άνοδο στην Football League, επικράτησε σήμερα του Πανναξιακού με 3-1 στο τελευταίο της ματς στο πρωτάθλημα. Πριν από την έναρξη του παιχνιδιού, υπήρξε μάλιστα και η απονομή του τίτλου. Ο αρχηγός της ομάδας, Νίκος Γεωργίας σήκωσε πρώτος το τρόπαιο του πρωταθλητή στην Football League 2. Σε ό,τι έχει να κάνει με το παιχνίδι, δύο τέρματα πέτυχε ο Δημήτρης Ανάκογλου και ένα ο Βλαχομήτρος. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων είχε μειώσει ο Ρόβας. Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχισε να προηγηθεί μόλις στο 7’ με τον Ανάκογλου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και για δεύτερο γκολ και το πέτυχαν στο 31’ με τον ίδιο παίκτη. Ο Ανάκογλου μετά από ασίστ του Γροντή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0, το οποίο και την ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη και στο 60’ ο Πανναξιακός κατάφερε να μειώσει το σκορ. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Ρόβας. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 80’ Βλαχομήτρος, με τον Τσαϊλάκη να βλέπει τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του για τρίτη φορά.