2014-06-28 23:00:50
Φωτογραφία για Τα δοκάρια έσωσαν τη Βραζιλία
Η Βραζιλία πήρε τη πρόκριση για τις 8 καλύτερες ομάδες του κόσμου, αφού επικράτησε της Χιλής στα πέναλτι με 3-2, κι ενώ οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1, στην κανονική διάρκεια του αγώνα αλλά και στη παράταση το σκορ δεν άλλαξε. Η αλήθεια όμως είναι πως η Βραζιλία θα μπορούσε να είχε αποκλειστεί στο τελευταίο λεπτό της παράτασης αν δεν ήταν το οριζόντιο δοκάρι του Σέζαρ να σταματήσει το σουτ του Πινίγια, ενώ τη γλύτωσε φτηνά και στα πέναλτι αφού ο Χάρα στο τελευταίο πέναλτι της Χιλής έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σέζαρ. Η Χιλή στάθηκε πάρα πολύ καλά απέναντι στη μεγάλη αντίπαλο της, έτρεξε σε όλο το γήπεδο, απείλησε, έκανε ευκαιρίες, αλλά στο τέλος στάθηκε άτυχη. Η Βραζιλία δεν έπεισε με την εμφάνιση της, στηρίζεται στις ατομικές προσπάθειες των "αστέρων" της, δεν έχει πλάνο στο παιχνίδι της και δυσκολεύεται να κάνει φάσεις. Το θέμα είναι πως αν ο Σκολάρι δεν βρει λύσεις ίσως να έχουμε δράματα.