2014-07-05 01:53:33
Φωτογραφία για Το πάθος της και ο κόσμος έδωσαν στη Βραζιλία τη πρόκριση
Ύστερα από ένα ματς ροντέο και με πολύ ξύλο από τις δύο ομάδες, η Βραζιλία έχοντας σκόρερ τους Νταβίντ Λουίζ και Τιάγκο Σίλβα πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στην Κολομβία και την απέκλεισε από τη συνέχεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, εκεί που θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία. Η Βραζιλία ήταν σαφώς αγχωμένη, όπως άλλωστε εμφανίζεται σε όλα της τα παιχνίδια σ΄αυτό το Μουντιάλ, αλλά με μεγάλο πάθος και ενθουσιασμό και σε ένα γήπεδο καμίνι, με το κόσμο να δημιουργεί μια εκρηκτική ατμόσφαιρα κατάφερε στο τέλος να πάρει αυτό που ήθελε. Το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Χωρίς να παίξει σπουδαίο ποδόσφαιρο, παίζοντας μάλλον άναρχα και βασιζόμενη σε ατομικές ενέργειες, κατάφερε να αιφνιδιάσει την Κολομβία και να την αναγκάσει να κυνηγάει το σκορ από πολύ νωρίς. Το πρώτο γκολ ήρθε από τον Τιάγκο Σίλβα ο οποίος με τη μαχητικότητά του έσπρωξε με προβολή την μπάλα στα δίχτυα του Οσπίνα για να βάλει μπροστά στο σκορ την οικοδέσποινα
. Οι ποδοσφαιριστές του Πέκερμαν το πίστεψαν μετά το ημίχρονο αλλά το υπέροχο απευθείας φάουλ του Νταβίντ Λουίζ που είχε ως αποτέλεσμα να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 2-0, έκανε το έργο τους πιο δύσκολο. Η Κολομβία γυρνούσε επικίνδυνα την μπάλα γύρω από την περιοχή του Σέζαρ αλλά τελικές δεν έκανε. Ο Σέζαρ ανέτρεψε τον Μπάκα στο 80ο λεπτό και ο διαιτητής του χαρίστηκε βγάζοντάς του την κίτρινη κάρτα, υποδεικνύοντας παράλληλα την εσχάτη των ποινών. Ο Χάμες Ροντρίγκες δε λάθεψε από την άσπρη βούλα ξεγελώντας τον Σέζαρ, μειώνοντας σε 2-1 με το έκτο προσωπικό του γκολ στη διοργάνωση.Η Κολομβία απέδειξε πως διαθέτει σπουδαία ομάδα, αλλά στάθηκε άτυχη πέφτοντας απέναντι στη γηπεδούχο Βραζιλία.