2014-07-28 08:38:50
Φωτογραφία για ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ...ΙΣΤΟΡΙΑ Ο ΘΡΥΛΟΣ!
Τα "δελφίνια" μας κατέκτησαν την 1η θέση στους Έφηβους αλλά και στη Γενική του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων-Νεανίδων!

Ιστορία έγραψε ο Ολυμπιακός στο Ιλίσιο Κολυμβητήριο το απόγευμα της Κυριακής. Ο σύλλογος μας κατέκτησε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κατηγοριών Κολύμβησης τόσο στη Γενική (Έφηβοι-Νεάνιδες) όσο και στους Εφήβους! Ο Ολυμπιακός έδειξε και σ’ αυτή τη διοργάνωση πως έχει και παρών και μέλλον αφού μετά από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών κατέκτησε και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων. Στην Γενική βαθμολογία ο σύλλογος μας πήρε την πρώτη θέση με 164 βαθμούς ενώ στην δεύτερη θέση ήταν η ΧΑΝΘ με 138,5. Στους Εφήβους ο Ολυμπιακός ήταν πάλι πρώτος με 134 βαθμούς και τον ακολούθησε ο ΑΝΟ Αργυρούπολης με 104.Ο Ολυμπιακός έδειξε πολύ καλά στοιχεία και στις κατηγορίες Παίδων-Παμπαίδων- Κορασίδων-Παγκορασίδων και σίγουρα θα κυριαρχήσει απόλυτα και εκεί τα επόμενα χρόνια.

Ο Αρχιπροπονητής του Ολυμπιακού Νίκος Γέμελος δήλωσε: «Τι άλλο να πάρουμε φέτος; Ο Ολυμπιακός τα πήρε όλα. Μετά από τον Άλιμο, το Ιλίσιο. Παντού πρωτιές. Ο Ολυμπιακός έχει και παρών και μέλλον και γι’ αυτό όλοι μας δουλεύουμε σκληρά κάθε ημέρα. Μπράβο στα παιδιά για την προσπάθεια τους. Ο Ολυμπιακός δίκαια είναι ο αυτοκράτορας της ελληνικής κολύμβησης και θα ξαναπώ ότι είναι ο μοναδικός σύλλογος που στηρίζει και καλλιεργεί εξ’ ολοκλήρου τον ελληνικό αθλητισμό έχοντας πολλά τμήματα».

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε συνολικά 18 μετάλλια στη διοργάνωση, η οποία ξεκίνησε την Τρίτη και ολοκληρώθηκε την Κυριακή. Στους Παίδες ο σύλλογος μας πήρε το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ ύπτιο με τον Χρυσοβαλάντη Πατσιάδη (29.03) ενώ τα υπόλοιπα μετάλλια κατακτήθηκαν στους Εφήβους και στις Νεάνιδες. Ο Απόστολος Χρήστου πήρε τέσσερα χρυσά μετάλλια αφού ήταν πρώτος στα 200μ ύπτιο (2.03.77), στα 100μ ύπτιο (1.55.82), στα 50 μ ύπτιο (26.12) αλλά και στα 4χ100μ ελεύθερο μαζί με τους Ηλία Καρατράντο, Παναγιώτη Μποσγανά, Νίκο Γιαννόπουλο (3.32.81). Ο Πρωταθλητής Ευρώπης κατέκτησε και άλλα δυο ασημένια μετάλλια στα 4χ100μ μικτή ομαδική (3.58.72) μαζί με τους Μποσγανά, Πατσιάδη, Γιαννόπουλο και στα 4χ200μ ελεύθερο (7.50.98) μαζί με τους Μποσγανά, Καρατράντο και Καστόρη.

Η Αναστασία Κυριλή κράτησε… ψηλά τη σημαία στις Νεάνιδες κατακτώντας τρία μετάλλια. Δυο χρυσά στα 1500μ με 17,43.77 και στα 800μ 9.15.59 και ένα χάλκινο στα 400μ με επίδοση 4.31.33. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα στα αγωνίσματα του υπτίου αφού πήρε και στα τρία αγωνίσματα τα μετάλλια! Εκτός από τα τρία χρυσά του Απόστολου Χρήστου κατακτήθηκαν άλλα τρία ασημένια και τρία χάλκινα. Στα 200μ ύπτιο ο Νίκος Γιαννόπουλος ήταν 2ος με 2.06.73 και ο Παναγιώτης Μποσγανάς ήταν 3ος με 2.11.63. Στα 50μ ύπτιο ο Μποσγανάς ήταν 2ος με 27.59 και ο Γιαννόπουλος 3ος με 27.73 ενώ στα 100μ ύπτιο ο Μποσγανάς ήταν 2ος με 59.10 και ο Γιαννόπουλος 3ος με 59.20. Επίσης στα 800μ ελεύθερο ο Ηλίας Καρατράντος ήταν 3ος με 8.24.12 και 3ος στα 400μ ελεύθερο με 4.02.49.

Στο Κολυμβητήριο παραβρέθηκε και ο Υφυπουργός Αθλητισμού κ. Ανδριανός.