2014-08-01 16:24:58
Φωτογραφία για ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ ΜΕ... SUPER ΜΟΥΡΑΤΟ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗ!
Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 του Ικονίου πέρασε η Ελλάδα νικώντας την Ιταλία με 85-68!

Στη μάχη των μεταλλίων μπήκε η Εθνική Εφήβων της Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ικονίου. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε της Ιταλίας στον προημιτελικό και το Σάββατο στις 18:30 θα αντιμετωπίσει το νικητή του Σερβία-Λιθουανία. Κορυφαίος για ένα ακόμη ματς ο Χαραλαμπόπουλος, πολύ καλή δουλειά από Μουράτο και Σταμάτη (που έχουν ακουστεί για τον Ολυμπιακό).

Με εξαιρετική άμυνα η ελληνική ομάδα είχε από την αρχή τον έλεγχο και μάλιστα έφτασε και στο +11 λίγο πριν την εκπνοή της πρώτης περιόδου (11-20). Η Ιταλία αντεπιτέθηκε, έκλεισε τη ρακέτα της και πλησίασε στο -2, αλλά οι Έφηβοι της Ελλάδας είχαν τις απαντήσεις και επανέφεραν τη διαφορά στο +8 λίγο πριν το ημίχρονο (33-39).

Οι... κοντοί ανέλαβαν δράη στο τρίτο δεκάλεπτο και η Εθνική με Μουράτο, Σταμάτη και Κόνιαρη να προσφέρουν επιθετικές λύσεις έφτασε και στο +16, αλλά ήταν πολύ κακή στα τελευταία δυόμισι λεπτά της περιόδου κι έβαλε τους Ιταλούς ξανά στον αγώνα (53-58)
. Μάλιστα ισοφάρισαν σε 59-59 οκτώ λεπτά πριν το τέλος, αλλά η αντίδραση της Ελλάδας ήταν εξαιρετική. Τρία καρφώματα του Παπαγιάννη κι ένας αιφνιδιασμός με τον Σταμάτη ανέβασαν τη διαφορά στους εννιά. Μια απίθανη ασίστ κι ένα τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου φάνηκε να... «καθαρίζουν» το ματς (65-75) τρία λεπτά πριν το τέλος. Η διαφορά έφτασε και στους 19 (85-66) πριν το τελικό σκορ 68-85.

Δεκάλεπτα: 11-20, 33-39, 53-58, 68-85.

Ιταλία (Καπομπιάνκο): Μουσίνι 24 (2), Ναβαρίνι 2, Σεβερίνι 10 (2), Ροσάτο 8, Σπέρα 2, Πικαρέλι 6 (1), Τότε, Φλακαντόρι 11, Μασκόλο, Ενβοχουότσα 3, Κακάτσε 2.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 10 (2), Κώττας 2, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 8 +8 ριμπ., Μουράτος 12 (1), Τσαλμπούρης 3 (1), Μπιλλής, Σταμάτης 16 (2), Παπαγιάννης 14 +8 ριμπ., Χαραλαμπόπουλος 20 (3) +13 ριμπ.