2014-09-05 00:39:36
Φωτογραφία για Μουντομπάσκετ 2014: Αργεντινή - Ελλάδα ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ: 71-79
ΤΕΛΙΚΟ ΣΚΟΡ: 71-79

37' 68-76 από τον Μπουρούση

36' 68-74 με κάρφωμα του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό

35' 68-72 με 2/2 βολές του Ζήση 4' και 8'' πριν το τέλος του ματς

35' 68-70 με διείσδυση του Καμπάσο

34' 63-70 από τον Καλάθη μετά από επιθετικό ριμπάουντ του

34' 63-68 με μακρινό σουτ του Ζήση

32' 60-64 με τρίποντο του Γκουτιέρεζ

ΣΚΟΡ ΤΡΙΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ: 50-64

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε και η Ελλάδα προηγείται της Αργεντινής με 50-64.

Η Εθνική ομάδα στις αρχές της περιόδου προηγήθηκε ακόμα και με 19 πόντους (33-52), αλλά γρήγορα αντέδρασε η Αργεντινή και με ένα σερί 8-0 έριξε τη διαφορά στους 11 στο 23’ (41-52).

Στη συνέχεια ο Νικ Καλάθης ανέλαβε δράση και με δύο δικά του καλάθια έδωσε ξανά… ψυχολογία στην Ελλάδα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να παίζει εξαιρετική άμυνα και το σκορ να βρίσκεται στο 50-64.

Η Ελλάδα έχει μέχρι στιγμής 12/12 βολές και 6/9 τρίποντα.

29' 50-64 με 2/2 βολές του Καϊμακόγλου 27'' πριν την λήξη της τρίτης περιόδου

29' 50-62 με 2/2 βολές του Βουγιούκα

28' Με τους Μάντζαρη, Βασιλειάδη, Παπανικολάου, Καϊμακόγλου και Βουγιούκα συνεχίζει η ελληνική ομάδα

28' 50-60 με 2/2 βολές του Ντελία

28' 48-60 με 2/2 βολές του Νοτσιόνι

27' 46-60 από τον Βασιλειάδη στον αιφνιδιασμό

27' 46-58 από τον Βουγιούκα

26' 46-56 με 2/2 βολές του Καμπάσο

22' 38-52 από τον Πριτζιόνι ξανά. Τάιμ άουτ από τον Κατσικάρη

21' 36-52 με τρίποντο του Πριτζιόνι

21' Τάιμ άουτ από τον Λάμας με την Εθνική να προηγείται με 19!

21' 33-52 από τον Ζήση με σουτ από τα 6 μέτρα

21' 33-50 με 2/2 βολές του Ζήση από την τεχνική ποινή

21' Φάουλ και τεχνική ποινή στον Νοτσιόνι

20' Καλάθης, Ζήσης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μπουρούσης η πεντάδα της Εθνικής στο δεύτερο ημίχρονο

Η Εθνική μας πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο στον αγώνα με την Αργεντινή και πήγε στα αποδυτήρια στο +11. Οι διεθνείς μας είναι πολύ εύστοχοι στα τρίποντα (6/9) και έδειξαν χαρακτήρα όταν οι αντίπαλοι τους κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους τρεις πόντους. Πρώτος σκόρερ της Ελλάδας ο Καλάθης με 12 πόντους και ακολουθεί ο Πρίντεζης με 11.

ΣΚΟΡ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 33-44 με τρίποντο του Ζήση στην εκπνοή

Ο Ζήσης ζήτησε τον λόγο για το μαρκάρισμα του Λαμπροβίτολα στο τελευταίο τρίποντο, απειλήθηκε γενική σύρραξη, αλλά το επεισόδιο έληξε γρήγορα.

Πρώτος σκόρερ της Αργεντινής με 14 ο Σκόλα και της Εθνικής ο Καλάθης με 12.

18' 33-41 με διείσδυση του Λαπροβίτολα

18' 31-41 με τρίποντο του Πρίντεζη

15' 28-36 με τρίποντο του Μπουρούση

12' 22-31 με τρίποντο του Σλούκα στο τέλος του χρόνου της επίθεσης

ΣΚΟΡ ΠΡΩΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ: 16-28 με ανάποδο λέι απ του Πρίντεζη λίγο πριν το τέλος του δεκάλεπτου

9' Τους 10 πόντους έχει φτάσει ο Καλάθης

9' 16-26 με τρίποντο του Καλάθη

9' 16-23 από τον Σκόλα

2' 4-6 με σουτ του Καλάθη από τα 6 μέτρα

1' 4-4 με ποστάρισμα του Χέρμαν

Σε εξέλιξη είναι το πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι της Ελλάδας για τον Β’ όμιλο του Μουντομπάσκετ. Η «επίσημη αγαπημένη» κοντράρεται με την Αργεντινή (ΑΝΤ1, Οte Sport 3) και με νίκη θα πάρει την πρώτη θέση και τη Σερβία στους «16», ενώ με ήττα θα βγει δεύτερη και θα κοντραριστεί με τη Γαλλία.

Η Ελλάδα αντιμετωπίζει στην Σεβίλλη την Αργεντινή σε «τελικό» για την πρώτη θέση του Β' Ομίλου της πρώτης φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου και το pamesports.gr μεταδίδει live.

Η «επίσημη αγαπημένη» θέλει την πρώτη θέση του ομίλου για να αποφύγει την συνάντηση με την Ισπανία στους «οκτώ» σε περίπτωση που προκριθεί στην προημιτελική φάση από τους «16».

Η Εθνική σε περίπτωση νίκης θα αντιμετωπίζει την Σερβία στους «16» και σε περίπτωση ήττας την Γαλλία.

Μπορείτε να κάνετε παρατηρήσεις, ερωτήσεις και σχόλια τώρα και κατά την διάρκεια της αναμέτρησης

Με τους Καλάθη, Ζήση, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπουρούση θα αρχίσει τον αγώνα η Εθνική

Με τους Πριτζιόνι, Καμπάτζο, Χέρμαν, Σκόλα και Νοτσιόνι θα αρχίσει το ματς η Αργεντινή