2014-09-05 11:42:49
Φωτογραφία για Μουντομπάσκετ 2014: Μετά το Ελλάδα - Αργεντινή. Οι αγώνες των 16
Ασταμάτητη η Εθνική «καθάρισε» και την Αργεντινή (79-71) και τερμάτισε στην πρώτη θέση του ομίλου της! Την Κυριακή θα αντιμετωπίσει την Σερβία (7/9) για την πρόκριση στους «οκτώ» του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Η «επίσημη αγαπημένη» τα είχε όλα : Ήταν σαρωτική στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με «όπλα» την ομαδικότητα σε άμυνα και επίθεση και την μεγάλη βραδιά των Γιάννη Μπουρούση, Νίκου Ζήση και Νικ Καλάθη και όταν χρειάστηκε έδειξε ότι έχει και χαρακτήρα! Έμεινε «όρθια» όταν η Αργεντινή των πολύπειρών και μεγάλων σε αξία παικτών μείωσε την διαφορά των 19 πόντων που είχε πάρει στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου στους 2 με περίπου τέσσερα λεπτά να απομένουν για το τέλος του ματς! Με ένα σερί 7-0 η Εθνική κράτησε την νίκη που της άξιζε με βάση την εικόνα της στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.