2014-09-21 23:06:56
Φωτογραφία για Έβγαλε ψυχή και νίκησε Πλατανιά και...επόπτη
Στις νίκες επέστρεψε ο Παναθηναϊκός, καθώς μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι και τρομερές διακυμάνσεις στο σκορ, επικράτησε με 3-2 του Πλατανιά και έφτασε τους 7 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ (10') με τον Καρέλη, οι «πράσινοι» βρέθηκαν να κυνηγάνε και πάλι την ανατροπή, μιας και με γκολ των Κουλιμπαλί και Τόρες ο Πλατανιάς προηγήθηκε με 2-1 στο 50'. Αυτή τη φορά η πράσινη μαχητική ψυχή μίλησε και η νίκη ήρθε χάρη στα γκολ των Ντίνα (52') και Ζέκα (69'), παρά τη φιλότιμη προσπάθεια του Τσολάκη να του τη στερήσει. Ο ανεκδιήγητος βοηθός του Αρετόπουλου σταμάτησε δύο φορές με ανύπαρκτα οφσάιντ τους «πράσινους». Ο συγκεκριμένος επόπτης έπαιξε το ρόλο… λίμπερο του Πλατανιά στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα μην επιτρέποντας στον Παναθηναϊκό να βάλει τουλάχιστον δύο ακόμη γκολ! Συγκεκριμένα ο Τσολάκης έκοψε με ανύπαρκτα οφσάιντ τον Μέντες στο 62’ και τον Καρέλη στο 84’
. Αναλυτικότερα, στο 62ο λεπτό με το σκορ στο 2-2 ο Πράνιτς βρήκε με ωραία κάθετη πάσα τον Μέντες μέσα στην περιοχή, με τον βοηθό διαιτητή να σηκώνει τη σημαία παρότι ο μέσος του «τριφυλλιού» ήταν δύο μέτρα πίσω από τον τελευταίο αμυντικό του Πλατανιά. Επειδή η φάση έγινε γρήγορα ο Ολλανδός έκανε το γύρισμα και ο Καρέλης σκόραρε προ κενής εστίας. Η δεύτερη «εγκληματική» απόφαση του Τσολάκη ήρθε στο 84’, όταν σήκωσε τη σημαία του βλέποντας τον Καρέλη να είναι τετ α τετ με τον γκολκίπερ των Κρητικών. Τι κι αν καλυπτόταν εμφανώς από την άμυνα του Πλατανιά; Εκείνος τη… δουλειά του. Τζάμπα αγώνα έκανε όμως, καθώς ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από τα Περιβόλια. Μετά το τέλος του αγώνα ο Γιάννης Αναστασίου στάθηκε στην υπομονή και τη θέληση που είχαν οι παίκτες του και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ. «Το ματς κρίθηκε στη θέληση και στην υπομονή που είχαμε μετά το 2-1. Το πιστέψαμε και τα καταφέραμε. Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο»