2014-09-27 01:18:08
Φωτογραφία για Νίκη του ΠΑΟΚ απέναντι στην Ιστανμπούλ
Mετά την ήττα από την Γκαζιαντέπ, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες σε ό,τι αφορά τα φιλικά. Ο "Δικέφαλος" κέρδισε στο "Παλατάκι" την Ιστανμπούλ με σκορ 73-64, ένα ματς που έγινε κεκλεισμένων των θυρών.

Να σημειωθεί πως ο Κώστας Χαραλαμπίδης προτιμήθηκε να προφυλαχτεί λόγω των ενοχλήσεων που είχε στο γόνατο. Πλέον τα επόμενα φιλικά για τους "ασπρόμαυρους" είναι αυτά που θα γίνουν στο Ρέθυμνο απέναντι σε Ούνιξ (3/10), Αλ Ριγιαντί (4/10) και ΑΓΟΡ (5/10).

Aσχημο ξεκίνημα για ΠΑΟΚ, βελτίωση στην συνέχεια

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Ιστανμπούλ μπήκε... φορτσάτη και προηγήθηκε με 4-14 στο 5' με αποτέλεσμα ο Μαρκόπουλος να πάρει τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 10-16 στο 6' και αργότερα σε 12-17 με ηγέτη τον Σαλούστρο (επτά πόντοι). Ο Κάρτερ έκανε το 14-17 και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 14-20.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο "Δικέφαλος" ξεκίνησε ιδιαίτερα καλά και μείωσε σε 20-21 ενώ μετά ισοφάρισε (23-23 στο 13'). Ο Βον (πολύ καλός) έκανε το 26-25 στο 15' και ο Λάνγκφορντ το 28-25. Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 36-36, με το σύνολο του Μαρκόπουλου να είναι βελτιωμένο σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο.

Νίκη με καλό Λάνγκφορντ στο τέταρτο δεκάλεπτο

Στο 22' οι Τούρκοι ήταν μπροστά με 39-45 ενώ ο Κάρτερ στο 23' μείωσε σε 45-48. Στο 25' το σκορ ήταν 45-51 για τους Τούρκους αλλά μετά ο ΠΑΟΚ "ανέβηκε" και βρέθηκε στο -1 (51-52). Ο Δέδας έδωσε το προβάδισμα στους "ασπρόμαυρους" (54-53) και αυτό ήταν το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο 32' ο Λάνγκφορντ έδωσε ένα +3 στους "ασπρόμαυρους" (58-55) και ο Δέδας μετά "πήγε" την διαφορά στους τέσσερις πόντους (61-57 στο 34'). Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να είναι στο +4 (63-59 στο 36'), ο Λάνγκφορντ "έγραψε" το 66-61 και μετά έκανε το 69-61 (38'). Η Ινσταμπούλ δεν μπόρεσε να "αντιδράσει (71-61) και ο "Δικέφαλος" έφτασε στην νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 36-36, 54-53, 73-64.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κάρτερ 13(3), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 2, Δέδας 12(4), Κώττας, Μαργαρίτης 3, Λάνγκφορντ 18(2), Βον 13, Όντουμ 3, Σαλούστρος 7(1).

Ιστανμπούλ (Πολάτ): Ράιτ 8(1), Σουόν 16(3), Ακίν 2, Τοπάλογλου 6, Μπιλγκίν 1, Ντιλίκ, Στέφενσον 12, Πατσούν 6, Μπάλαζιτς 13(3), Ερόλ 2.